Темата спорт отсъства от предизборния дебат
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
В публичното пространство спортът присъства единствено при войната на думи между Весела Лечева и Радостин Василев
Основните теми в изминалия месец на предизборни дебати бяха растящата инфлация, войната в Украйна и нейното отражение върху България, проблемът с газовите доставките към страната. Макар и да е разбираемо, че при наличието на няколко сериозни кризи, спортът и младежките дейности не са на фокус, все пак прави впечатление, че на практика те напълно отсъстваха от дебата, отбелязва БГНЕС.
В публичното пространство темата за спорта през последния месец присъства единствено чрез войната на думи между служебния министър на младежта и спорта Весела Лечева и нейния предшественик Радостин Василев, който сега е част от листите на ПП. Двамата са в процес на постоянни нападки в медиите и социалните мрежи, като Лечева на няколко пъти обвини Василев в съмнителни практики и сключване на договори, включително неправилно похарчени средства за близо 5 млн. лева по Младежките програми и закупуването на софтуер на стойност 1,7 млн. в последния му ден на поста.
От своя страна Василев заявява, че Лечева „реанимира свързани с ГЕРБ и далаверите им хора и структури” и настоява, че атаките срещу него са резултат от битката му срещу мафията в спорта. В спора се включи и заставалият два пъти начело на ММС Красен Кралев от ГЕРБ, който посочи неправилно разходване на средства при управлението на Василев и заяви: „Тези измами са направени само за 7 месеца. Представете си, какво ще стане, ако тази шайка крадци управлява 4 години!“.
В същото време Василев и Кралев са сред малкото кандидат-депутати, които говорят и по темата за спорта по време на срещите си с избиратели. За съжаление, младежките политики също не са сред любимите теми на политиците, като по-активна по тази тема е Илина Мутафчиева от ДБ, която изтъкна, че трябва да бъде приоритет как младите оползотворяват свободното си време. "Младите не гласуват, защото не чуват неща, в които могат да се припознаят“, каза тя.
Освен тези остри нападки с предизборна цел и много малко други изключения, дебат за спорта няма. Това не е и изненадващо с оглед на мястото и вниманието, което е отделено за сектор „Спорт“ в предизборните програми на партиите.
Повечето от тях очертават общи цели без конкретика, най-вече ангажиране на повече българи да се занимават със спорт и увеличение на финансирането на Министерство на младежта и спорта. Има обаче известни разлики в идеите на различните партии, особено в частта с финансирането, където от ГЕРБ, ПП и БСП не предлагат конкретни мерки, от „Демократична България“ предлагат финансиране чрез европейски средства и Фонд „Обществено здраве“, от ИТН настояват за отчисления от акцизите на тютюневи изделия и алкохол, а от „Възраждане“ искат участие на бизнеса в професионалния спорт, като същевременно изтъкват, че „през времето на социализма елитният спорт бе една от рекламните витрини на строя. Държавата имаше много подредена и добре финансирана система за развитие на „високото спортно майсторство”.
Две от партиите, които имат шанс да бъдат част от следващия парламент – ДПС и Български възход – не отделят нито дума за спорта и младежките дейности в предизборните си програми.