Талибаните в Афганистан не участваха в международната конференция за правата на момичетата в образованието
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Афганистан остава единствената страна със забрана за образование на жените
Властите на талибаните в Афганистан демонстративно отказаха участие в международна конференция за правата на момичетата в образованието, която се провежда в Пакистан. Това съобщи пред Франс прес пакистанският министър на образованието Халид Сидики.
В двудневния форум участват представители на около 40 държави, международни организации и активисти, които настояват за осигуряване на равен достъп до образование за момичетата от мюсюлманските общности.
"Мюсюлманският свят, включително Пакистан, са изправени пред големи предизвикателства за осигуряване на равен достъп до образование на момичетата", заяви пакистанският премиер Шехбаз Шариф при откриването на срещата. "Отричането на правото на образование за момичетата е равносилно на отхвърляне на техния глас и избор, като същевременно ги лишава от правото на светло бъдеще", допълни той.
Кризата в цифри
По данни на Франс прес, десетки милиони момичета не посещават училище в държави с преобладаващо мюсюлманско население като Бангладеш и Нигерия. Ситуацията в Пакистан е особено тревожна - над 26 милиона деца са лишени от достъп до образование, предимно поради бедност.
След завземането на властта от талибаните през 2021 година, Афганистан се превърна в единствената държава в света, където на момичетата и жените е забранено да учат в гимназии и университети. Организацията на обединените нации определи тази забрана като "апартейд на база пол".
В отговор на обвиненията, талибанското правителство заяви, че ислямският закон "гарантира" правата на мъжете и жените в страната.
Очаква се днес пред участниците във форума да говори Малала Юсафзаи - пакистанска активистка и носителка на Нобеловата награда за мир през 2014 година.