Стигат ли 18 години за Борислав Михайлов?

0
Българският футбол си завъди месия – несменяемият и недосегаем началник на БФС
Българският футбол си завъди месия – несменяемият и недосегаем началник на БФС Снимка: БГНЕС

Българският футбол си завъди месия – несменяемият и недосегаем началник на БФС

На 17 ноември се навършват 30 години от паметната нощ в Париж, когато "Господ бе българин". Но очевидно оттогава българите се осланят само на тази магия, за да побеждават. А междувременно българският футбол си завъди месия – несменяемият и недосегаем началник на БФС, отбелязва Mediapool.

Години наред българският национален отбор не се радва на славни вечери, а записва от срамни по-срамни резултати. Последният такъв бе на 14 октомври, когато насред София националите загубиха от Литва с 0:2. Това отприщи гнева на феновете, които от край време негодуват срещу Борислав Михайлов.

Той е начело на българския футбол вече 18 години. През това време България не се класира на нито един голям футболен форум и започна да изпитва сериозни трудности в мачове срещу отбори като Литва, Гибралтар, Люксембург, Грузия, Беларус и Косово. Към този момент "лъвоете" се намират на 84-то място в ранглистата на FIFA и са близо до своето най-ниско класиране от април 2012 г., когато се бяха сринали до 96-то място.

Тази година фокусът ще бъде върху 16-ти, а не 17 ноември. Тогава България играе своето последно домакинство в квалификациите за Европейското първенство през 2024 г. срещу Унгария. А хората, които се вълнуват за българския футбол, ще се обединят срещу управлението на Борислав Михайлов.

Безпрецедентно обединение

Фейсбук-страницата "Оставка на БФС начело с Боби Михайлов" е създадена на 23 октомври от група приятели на различна възраст, научи Mediapool. Те са привърженици на различни отбори, посещават мачове от началото на 90-те години и всекидневно се вълнуват от всичко, свързано с футбола в България.

Затова решават да обединят всички фен фракции на водещите футболни отбори в България. Това е нещо безпрецедентно за футболната общност в България, но разговори текат с всички водещи фракции и клубове в страната. Общата кауза ще събере на едно място привържениците на ЦСКА, Левски, Локомотив Пловдив, Ботев Пловдив, Черно море, Берое и много други.

На този етап 70% от тях са потвърдили, че ще подкрепят протеста, а нито една не е заявила, че няма да участва.

Целта е незабавна оставка на футболното ръководство и нов честен конгрес, на който да присъстват пратеници от ФИФА и УЕФА и по-важното, отбелязват организаторите, да бъде прозрачен и открит за медиите, за разлика от този през 2021 г.

В подкрепа на протеста ще се присъединят и видни спортни и обществени фигури. Седмица преди мача те ще излязат с призив за подкрепа в социалните мрежи.

Засега ще се изчака реакцията на ръководството след очаквания на 16 ноември протест и едва тогава негодуванието срещу Михайлов и изпълкома на Българския футболен съюз (БФС) би придобило други измерения.

Защо и как обаче се стигна до тези събития?

Хрониките на една "оставка"

Негодуванието срещу Михайлов не е от вчера или днес. Той отдавна привлича недоволството на феновете заради различни скандали, но най-вече заради слабите резултати на националния отбор и състоянието на българското първенство и футбол.

През октомври 2019 г. "лъвовете" загубиха катастрофално с 0:6 срещу Англия в София. Вечерта обаче ще се запомни с множеството расистки скандирания и обиди по английските национали и последвалия широк международен отзвук.

Събитията доведоха до спешна намеса на тогавашния премиер Бойко Борисов. Той обяви, че сваля доверието си от Михайлов, а пък за по-голяма ефективност се стигна и до спешна акция на ГДБОП и спецпрокуратурата във футболната централа в Бояна. Под този натиск Борислав Михайлов бе принуден да подаде оставка.

Но както се оказа, временно. За изненада на всички той оттегли оставката си през април 2021 г., само два месеца преди да се проведе извънреден конгрес за избор на ново ръководство. А същевременно бяха приложение различни машинации за отлагането на самия конгрес.

Новината бе най-неприятна за Димитър Бербатов, който само ден преди това бе обявил кандидатурата си за президент на БФС. Михайлов се върна официално начело на футболния съюз след решение на съда в началото на юни.

Разигралите се след това събития и до днес са позор за българския футбол и пораждат множество въпроси и недоумение.

Конгрес ли бе да го опишеш?

След като Михайлов оттегли оставката си, стана ясно, че конгрес през юни няма да има, но такъв се проведе през октомври 2021 г. Той бе извънреден, след като Димитър Бербатов и екипът му събраха подписка с желанието на повече от една трета от клубовете в системата на БФС.

Първоначално Изпълнителният комитет на тогавашното ръководство на БФС отхвърли подписката като невалидна. Но след като Софийският градски съд реши, че тя е правомерна, бе обявено провеждането на конгрес на 12 октомври 2021 г. През септември пък от БФС бяха насрочили редовен конгрес за средата на месец март 2022 г.

Борислав Михайлов спечели със "златен глас", но конгресът бе сериозно опорочен. Той се проведе при непрозрачност за медиите, които бях допуснати до залата само за няколко снимки, а след това на журналистите бе осигурена картина, но не и звук от случващото се в Зала 1 на НДК.

Останаха и множество съмнения за тежки нарушения на устава и процедурата при провеждане на конгреса, както и около броенето на гласовете. Михайлов спечели с 241 гласа в своя полза, а Бербатов събра 230.

В началото на форума бяха обявени 483 регистрирани делегати. Уставът на БФС изрично постановява, че за победа на първи тур са необходими повече от половината гласове на присъстващите делегати – това са 242 гласа. Все пак Михайлов спечели с 241, защото една бюлетина бе невалидна, а трима делегати не бяха гласували.

Оказа се, че че пратениците на 25 клуба не са пристигнали или не са били допуснати до конгреса, а имаше съмнения за множество нередовно регистрирани делегати.

Вписването на Михайлов за пети пореден мандат се забави, защото през ноември 2021 г. два състава на Софийски градски съд постановиха спиране на вписването на решенията на конгреса на БФС, включително избора на Борислав Михайлов за председател. Три футболни клуба бяха обжалвали решенията на конгреса на БФС заради "множеството нарушения на процедурата по неговото провеждане".

Конгресът бе белязан и от външен скандал. Само ден преди провеждането му разследващият сайт Bird.bg публикува свое разследване за строежа на Националният футболен център в Бояна през 2016 г.

Според изтекли вътрешни документи на УЕФА централата е струвала 11.5 милиона евро, които са преведени от европейската футболна централа. Документацията сочи, че строежът е на сградите и инфраструктурата е поверен на консорциум “Промишлено строителство – Водстрой”, свързван с Делян Пеевски.

Сагата продължава

За цялата футболна общност бе ясно, че сагана ще продължи. През януари 2022 г. най-успешният български футболист през последните две десетилетия – Димитър Бербатов отново поиска свикване на нов изборен конгрес и промяна на дневния ред на конгреса, предвиден на 18 март 2022 г., свикан от изпълкома през септември 2021 г.

БФС игнорира подписката от клубовете, организирана от Бербатов, но не спомена нищо за отмяна на конгреса в средата на март.

Това се случи на 1 март. Тогава, след среща на Изпълкома на футболния съюз, Борислав Михайлов обяви, че конгрес в средата на месеца няма да има. Като основна причина бившият вратар на националния отбор посочи решенията по жалбите от предишния конгрес през октомври 2021 г., които ще излязат след 18 март.

Тогава Михайлов изненадващо заяви, че и без това този конгрес няма да бъде изборен, въпреки че в края на януари бе заявил, че той ще се проведе по заявения дневен ред, следователно би трябвало да има избори.

"Параграф 22"

Макар конгресът да бе отменен, БФС решиха да запазят зала 3 на НДК за 18 март с обяснението, че ще се провежда конференция с неясна цел. Бербатов заподозря, че Михайлов ще се опита да проведе конгрес без участието на неговите поддръжници. Бившият нападател на Манчестър Юнайтед организира клубовете, които го подкрепят да се явят пред НДК в посочените ден и час.

След трудности да влезе в сградата и залата, Бербатов успя да започне провеждане на Конгрес, на който не присъстваха нито представители от БФС, нито от УЕФА или ФИФА. Така Бербатов бе обявен за президент на футболния съюз на конгрес от 76 делегати, които представляват едва 11% от общия брой на футболните клубове в България.

Гордиевият възел на българския футбол се заплиташе все повече и повече и бе ясно, че всичко ще бъде решено от съда.

През юни 2022 г. Софийски градски съд се произнесе и отмени всички решения от конгреса през октомври 2021 г. След обжалване от БФС обаче решенията на първа истанция на Софийски градски съд бяха отменени от Апелативен съд-София в началото на януари 2023 г.

Същевременно проведеният от Бербатов конгрес през март бе обявен за незаконен от две съдебни инстанции.

Старата песен на нов глас

През това време ситуацията не се промени. Отбори продължаваха да недоволстват от съдийски решения и назначения, от датите и часовете на мачовете, а националният отбор продължаваше да трупа лоши резултати.

Въпреки че назначеният през юли 2022 г. за треньор на националите по футбол Младен Кръстаич постигна няколко успеха в контроли в първите си мачове, отборът няма победа през 2023 г.

Това доведе до уволнението на сръбския треньор, но не и до поемане на отговорност от водещите фигури в българския футбол.

Търпението се изчерпа след срамното поражение от Литва с 0:2 в София в средата на октомври. Футболните привърженици започнаха ясно да заявяват своето мнение по трибуните.

18-тата минута

Бившият футболист Бойко Величков лансира идеята феновете от всички нива на родния футбол да скандират "Оставка" в 18-тата минута на всеки двубой, по аналогия с 18-те години, в които Михайлов е начало на БФС от 18 години. В инициативата се включиха почти всички фенове по стадионите по време на 14-тия кръг от родното първенство.

Политическа намеса?

Отстраняването на Михайлов може да се окаже хитър политически ход, който някой да запише на свое име. Последно това направи Бойко Борисов, като очкаванията отново са такива. Дали обаче този път не може тази роля да заеме Делян Пеевски, който все по-често е под светлините на прожекторите. Все пак в миналото ДПС имаше връзка с БФС най-вече чрез покойния Камен Костадинов.

Ще успеят ли феновете на убедят Борисов или някой друг, че отново е време за намеса? Отговорът вероятно ще разберем след 16 ноември.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 8
    3
    Фен
    Стигат, стигат! Батето го чака тази гнусна пияна и корумпирана Перука, както и кликата му!
  • 12
    2
    Читател
    Прозорците,вратите на оная кокетна сграда където се подвизават индивидите от БФС,трябва широко да се разтворят,за да излезе сгъстеният, миризлив на вкисната корупция въздух.
  • 14
    1
    плюс-минус
    В много държави, и в България, президентът на държавата има право САМО на два мандата, защото след 8-10 години на власт, човек се променя, към по-лошо. Какво чака футболният съюз, че не си оправи устава?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари