Станислав Стоянов: Еврото не трябва да влиза в България
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Българското правителство отказва да пита народа, заяви евродепутатът
Евродепутатът от "Възраждане" и председател на групата "Европа на суверенните нации" в Европейския парламент Станислав Стоянов изрази разочарование от отказа на европейската дипломация да се включи в преговорите за Украйна, въпреки че администрацията на президента Тръмп вече води разговори с Русия.
В предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ, Стоянов коментира: "Прави силно впечатление, че в момента, в който администрацията на Тръмп води разговори с Русия за намиране на мир в Европа, ЕС отказва да участва в този процес и въвежда нови мерки за превъоръжаване. Как в този случай да получаваме подобаващо отношение от администрацията във Вашингтон?"
Евродепутатът изрази скептицизъм относно необходимостта от усилено въоръжаване в Европа, заявявайки, че не вярва Русия да има намерение да напада която и да е от държавите членки на НАТО. Той направи ясно разграничение между създаването на европейска отбранителна система и производството на оръжия в контекста на продължаващия конфликт.
"Каква е гаранцията, че примерно след година тези оръжия, които сега ще произведем, няма да бъдат дадени на Украйна", попита риторично Стоянов, подчертавайки позицията на "Европа на суверенните нации" против производството на оръжия за "някаква имагинерна европейска сигурност", която според тях може да се използва за продължаване на войната.
Американски мита и вътрешна политика
Относно наскоро въведените американски мита, Стоянов съобщи, че предстоят важни разговори във Варшава, но изрази мнение, че България няма да бъде сериозно засегната от тези мерки.
Коментирайки вътрешнополитическата ситуация, евродепутатът заяви, че "Възраждане" не изоставят темата за корупцията с втория вот на недоверие и очакват подкрепа и от други партии, включително "Демократична България".
Позиция за въвеждането на еврото
Стоянов се обяви категорично против въвеждането на еврото в България, посочвайки липсата на обществена подкрепа като основен аргумент. Той даде пример с Чехия, където правителството е взело решение да не въвежда единната валута поради ниската подкрепа сред населението.
"Вчера имахме подобен случай в Чехия - техният министър-председател каза, че страната отказва да въведе еврото, защото едва около 20% от населението го подкрепя. Той каза: 'докато не минем поне над 50% подкрепа, няма да въведем еврото'. В подобна ситуация се намира и България, само че българското правителство отказва да пита народа", подчерта евродепутатът.