Сотир Марчев: Есенните вируси повишават риска от сърдечни проблеми
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Кардиолог съветва: Движението, а не лежането, лекува сърцето
Проф. д-р Сотир Марчев, изтъкнат кардиолог, сподели ценни прозрения за влиянието на сезонните вируси върху сърдечното здраве в предаването "Събуди се" по NOVA. Според експерта, всички вируси оказват натоварване върху сърцето, но с различна степен на опасност.
Сезонни промени и сърдечно-съдова смъртност
Професор Марчев отбеляза интересна тенденция в сърдечно-съдовата смъртност през годината. "От края на септември до началото на октомври беше периодът с най-ниска сърдечно-съдова смъртност. Но със застудяването започват да се появяват и вирусите, а с това и сърдечно-съдовата смъртност," обясни той.
Дългосрочни ефекти на COVID-19
Особено внимание беше обърнато на последиците от COVID-19 върху сърдечното здраве. Проф. Марчев подчерта: "12 месеца след прекаран Ковид-19, всички сърдечно-съдови заболявания са по-чести. С 200% са се увеличили и автоимунните заболявания."
Ваксини и тяхното влияние
Относно ваксините, кардиологът призна, че те също оказват известно натоварване върху сърцето. Той коментира ефикасността на тазгодишната противогрипна ваксина: "Тазгодишната ваксина за грип се очертава да е по-слабо ефикасна, отколкото миналогодишната. От трима ваксинирани, ако сме в контакт с грипа, двама ще се разболеят. 30% защита е повече от никаква."
Хранене и сърдечно здраве
Проф. Марчев разсея някои митове относно връзката между млечните продукти и сърдечното здраве. "Българското кисело мляко и олио са символите на дълголетие при българите," заяви той, добавяйки, че няма доказателства, че млечните продукти вредят на сърцето, освен в случаи на алергия.
Значение на физическата активност
В заключение, кардиологът подчерта важността на физическата активност при лечението на сърдечно-съдови заболявания. "Сърдечно-съдовите заболявания не се лекуват с лежане, а с умерена физическа активност," посъветва проф. Марчев.