Собственик на шивашка фирма в Русе: Преди година изнесохме лятна продукция, която не се продаде
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Заради Covid кризата производството на текстил и облекло в страната отбелязва спад с 15% в сравнение с 2019 година.
90 на сто от българските производители са експортно ориентирани и търпят най-тежките последствия от пандемията. Това твърдят от бранша и настояват държавата да подпомогне сектора с поръчки, предава БНР.
Огромната част от българските текстилни предприятия работят с партньори в Германия, Франция и Италия, които са сред най тежко засегнатите от кризата. Резултатът според Миглена Христова, собственик на русенска компания в сектора:
- „Преди година бяха затворени фабрики и магазини, затвориха и търговските центрове. Точно тогава ние от сектора изнасяхме готова лятна продукция, която не се продаде".
Така спадът в поръчките и цените през миналата година е около 30 процента, изчисляват в региона Заради удара на кризата от бранша настояха за повече държавни поръчки.
„Българските текстилни предприятия бързо се преориентираха в производство на маски и защитни облекла, за да отговорят на нуждите на обществото в този момент. Това временно решение обаче вече е крайно недостатъчно, за да функционира цял отрасъл от икономиката, особено спрямо последните тенденции в Европа и евентуалната забрана на употребата на текстилни маски“, казва изпълнителният директор на браншовата асоциация Йордан Беловодски.
Традиционният за страната ни отрасъл формира 11 процента от износа или около 4 милиарда лева годишно и създава 12 процента от добавената стойност в индустрията.
Такса смет в Русе скочи с 68%
Такса смет в Русе скочи с 68%
ЕС не планира удължаване на договора за транзит на руски газ...
Нови правила: Търговците в Русе ще плащат тротоарно право...
Такса смет в Русе скочи с 68%