Собственик на мебелна фирма в Русе: В Германия нямаш право да си мебелист без лиценз
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 36
У нас производители работят на черно, не можем да се борим със сивия сектор, заяви Слави Славов
Сивият сектор, недостигът на суровини и липсата на работна ръка са основните проблеми, с които в момента се сблъсква дървообработващата и мебелна промишленост у нас. Секторът генерира над 3% от брутния вътрешен продукт на страната, но ако не се вземат мерки срещу нелоялната конкуренция много от фирмите, които работят на светло, са заплашени от фалит, предупреждават от бранша.
"Мебелни производители без регистрирани фирми, без цехове и машини от години работят на черно у нас, без да плащат данъци", казва Слави Славов, който е собственик на предприятие за мека и корпусна мебел в Русе, цитиран от БНТ.
"Кантират му, режат му, идва във вас с ръчните инструменти, пробива, прави, струва, няма касова бележка, няма осигуровка и нямаме битка с този сивия сектор", мисли Слави Славов - собственик на мебелна фирма.
Затова мебелният бранш настоява за по-адекватни мерки от страна на държавата.
„Трябва да се вземе пример от Германия. Там нямаш право да си електротехник или мебелист без да си лицензиран“, смята Славов.
4 хиляди са мебелните компании у нас, но недостигът на дървесина спъва производството. Трета година браншовата камара се бори с неустойчивото управление на горските територии.
„Стигнахме до абсурдни ситуации да се внася дървесина от Австрия. Няма нищо страшно гората да се използва. Тя има социална, икономическа и рекреативна функция. Тя трябва да се поддържа, естествено сечите са част от това поддържане“, обясни Даниела Петрова: - изп.директор на браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
Все по-малко са и желаещите да работят в мебелните цехове.
„Заплатата не пада под две хиляди лева. Не заплащането е проблем. Всички предпочитат да работят нещо леко - инфлуенсъри, клипчета такива неща", каза Николай Иванов - управител на мебелна фирма.
"Все още го има митът, че ние сме в мръсните цехове, където се работи с трион. Масова хората не са запознати колко е автоматизиран и роботизиран нашият бранш", обобщи Симона Славова.
Модерните машини в това предприятие през последните години са заменили 50 работници, а производителността се е увеличила с 40 процента. В компанията на Николай Иванов обаче ще разчитат на работници от Непал и Бангладеш, за да успеят с поръчките, които са предимно за Румъния и Гърция. Първите чуждестранни мебелисти ще пристигнат през август.
Докладвай този коментар за нередност
×Кур за Путин: Както е видно,аз съм смрадливия недоебан травестит пишещ тук и като Путин Хуйло. Събирам пари за смяна на пола,затова давам извънредни смени. Много ми се е възпалил ануса напоследък като гпедам какъв бой ядат бандеронацистите в УСрайна,май скоро ще се кръщавам Кур За Зеленски и ще уча руски песнички....
Докладвай този коментар за нередност
×аха: е, то реване винаги ще има! ненаядени и вечно гладни също! лъжете, който си искате, но човек, който е работил в такава фирма знае за какъв шит си говорим
Докладвай този коментар за нередност
×Ivo: Само хейтъри братче!
Докладвай този коментар за нередност
×Кур за Путин: Нашата продажна русоидна пасмина си върти приоритетите както си искат. Що ми даваш Германия за пример като си тъп и прост русоид бе говно миризливо?! Като си русоид ми давай примери с любимата си Русия, продажно копеле в гъза ебано. Ревете против имигрантите и плюете имигрантската политика на Ес, ама вие сами внасяте имигранти , простаци недоклатени. Смърт на русоидната пасмина! Смърт за Путин и Кремъл!
Докладвай този коментар за нередност
×Балканеца: Да живее сивата икономика! Щом пречи на внасящите работна ръка от Бангладеш, значи е нещо добро.