Швеция потвърди първи случай на маймунска шарка
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Болестта, обявена за глобална здравна заплаха, достигна и северната страна
Швеция официално съобщи за първия си потвърден случай на маймунска шарка, след като вирусът, причиняващ заболяването, бе установен в страната. По време на пресконференция, министърът на здравеопазването и социалните въпроси Якоб Форсмед потвърди, че заразеният пациент е диагностициран с по-тежката форма на вируса, известна като клад I (Clade I).
Маймунската шарка е вирусно заболяване, което се предава чрез директен физически контакт със заразени хора или животни, както и чрез контакт с материали, съдържащи вируса. Болестта предизвиква обриви, които се характеризират с мехури. Въпреки че в повечето случаи пациентите се възстановяват напълно, заболяването може да бъде особено опасно за уязвимите групи, като деца, бременни жени и хора със слаба имунна система.
Световната здравна организация (СЗО) обяви маймунската шарка за извънредна ситуация за общественото здраве с международна значимост. Това стана след като епидемията в Демократична република Конго започна да се разпространява и в други държави. Тази обява идва само две години след последното голямо здравно извънредно положение, което също бе свързано с маймунската шарка.
Макар че заболяването до момента е било ограничено главно в определени райони на Африка, скорошното му разпространение в други държави създава нови рискове за глобалното обществено здраве. Властите в Швеция също така подчертаха важността на наблюдението и бързата реакция, за да се предотврати по-нататъшно разпространение на вируса в страната и региона.
Медицински експерти в Швеция следят внимателно ситуацията и препоръчват повишено внимание сред населението, особено в случай на симптоми като обриви и мехури. Тяхната основна цел е да осигурят адекватна защита на рисковите групи и да предотвратят нови случаи на зараза.
Епидемиологичните служби в страната вече са в контакт със Световната здравна организация и други международни здравни институции, за да се координират действията и да се гарантира, че необходимите ресурси и информация са налични за борба с болестта.