Северна Македония не допусна български журналисти в страната

1
Подобни процедури за възпрепятстване на журналистическата дейност се срещат изключително рядко в Европа
Подобни процедури за възпрепятстване на журналистическата дейност се срещат изключително рядко в Европа Снимка: БГНЕС

Подобни процедури за възпрепятстване на журналистическата дейност се срещат изключително рядко в Европа

Екип на българската новинарска агенция БГНЕС бе възпрепятстван да влезе на територията на Република Северна Македония през граничния контролно-пропускателен пункт „Делчево“ (българската страна на пункта е известна като Станке Лисичково). Дежурният полицай на пункта отказал достъп на екипа с мотива, че не разполага с необходимото разрешение от Министерството на информацията в Скопие. Това решение предизвика недоумение, тъй като същият журналистически екип е посещавал многократно страната от началото на годината, без да изисква специални акредитации или разрешения.

След многократни опити да получат достъп, българските журналисти бяха подложени на продължителна „проверка“. Впоследствие граничните полицаи, видимо смутени, обясниха на екипа, че трябва първо да отправят искане до Министерството на външните работи на България. Това искане, след съответната преценка, трябва да бъде препратено към македонското Министерство на информацията, което да вземе решение дали да издаде акредитация.

Подобни процедури за възпрепятстване на журналистическата дейност се срещат изключително рядко в Европа. На европейския континент подобна практика е характерна единствено за Беларус, където свободата на медиите често е подложена на сериозни ограничения.

История на ограниченията за българските журналисти в РСМ

Това не е първият случай, при който български журналисти срещат трудности при опит да отразяват събития на територията на Република Северна Македония. Практиката на недопускане на медийни екипи от България е въведена още по времето на президента Бранко Цървенковски, но в последните години тя се ескалира.

Особено фрапантен случай бе отбелязан по време на предишното правителство на Република Северна Македония, когато десетки български журналисти бяха спрени да отразят годишнината от рождението на революционера Гоце Делчев. Тогава официалното обяснение беше свързано със „спиране на тока“. Впоследствие, обаче, вътрешният министър Оливер Спасовски награди полицаите, които участваха в ограничаването на достъпа на журналистите, за „отлично свършена работа“.

Въпроси около медийната свобода и двустранните отношения

Тези инциденти поставят редица въпроси относно свободата на медиите и състоянието на двустранните отношения между България и Република Северна Македония. Макар че двете страни са членки на международни организации, които защитават правата на журналистите, подобни действия създават напрежение и поставят под съмнение ангажиментите на Република Северна Македония към тези принципи.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    Маймуни…
    …си бяха и маймуни ще си останат макетата.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари