Създадоха робот за ремонт на тръби под земята

1
Откритието може да премахне необходимостта от копаене
Откритието може да премахне необходимостта от копаене

Откритието може да премахне необходимостта от копаене

Учени от университета в Лийдс, Великобритания, са разработили миниатюрен робот, наречен Джоуи, способен самостоятелно да си проправя път през мрежи от тесни тръби под земята, за да проверява за евентуални повреди и течове, както и да ги отстранява, пише сайтът Ню атлас, позовавайки се на публикация във Frontiers in Robotics and AI, предаде БТА.

Лабиринтът от тръби под краката ни изисква редовна проверка, като обикновено се налага те да бъдат изкопани. Процесът е тежък, скъп, причинява редица неудобства на хората и вреди на околната среда. Новият робот може да премахне необходимостта от копаене.

Джоуи е евтин за производство, интелигентен, малък и лек, и може да се придвижва по тръби с наклон или по хлъзгави или кални утайки на дъното им. Бъдещите му версии ще работят на рояци, като мобилната им база ще бъде разположена върху по-голям робот-майка, наречен Канга, който ще бъде оборудван с инструменти за ремонт на тръбите.

Малкият размер на робота с тегло 70 грама му позволява да преминава по тръби с диаметър до 7,5 сантиметра.

Джоуи се придвижва с отпечатани на 3D принтер колела-крака, които могат да преодоляват малки препятствия. Плюсът на робота е, че не се нуждае от камера, за да се ориентира, тъй като сателитната навигация не е налична под земята. Вместо това той разполага с редица енергоспестяващи сензори, които измерват разстоянието му до стени, кръстовища, ъгли и фуги, навигационни инструменти, микрофон, камера и "точкови светлини", за да заснема неизправности в мрежата от тръби и да запазва изображенията.

Изработката на прототипа струва само 300 лири.

По време на експеримент роботът е пуснат в лабиринт, който включва Т-образно кръстовище, задънена улица, препятствие и три прави участъка. Джоуи успява да се ориентира в обстановката без наблюдение и инструкции от човешки оператор и да преодолее наклони и препятствия като пясък и лепкави течности. Изследването на един метър от тръбата му отнема средно 45 секунди.

Джоуи има и някои недостатъци. Той не е водоустойчив и не може да се върне в началното си положение, ако по невнимание се обърне по гръб като костенурка. Разработчиците работят по тяхното отстраняване. Бъдещите поколения Джоуи трябва да бъдат водоустойчиви, за да могат да работят под вода в тръби, изцяло пълни с течност.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари