Съюзът на фармацевтите: От 1 април аптеките може да не продават лекарства по НЗОК
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Когато аптека не разполага с предписано лекарство, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа, припомнят от НЗОК
Някои предложения на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), направени по време на договорния процес между НЗОК и Българския фармацевтичен съюз, ще ограничат достъпа на пациентите до лекарства.
Това съобщиха от Българския фармацевтичен съюз.
От началото на тази година съсловната организация и НЗОК водят преговори за дейностите, отчитането и заплащането на аптеките, но от НЗОК са настояли „за въвеждане на текстове, които противоречат на нормативната уредба“. Единият текст противоречи на регламент на Европейския съюз за верификацията, а другият текст ограничава правата на пациентите и им вменява задължение, допълниха от Фармацевтичния съюз.
Част от предложените от НЗОК промени ще ограничават значително правото на достъп на пациентите до лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, тъй като се предвижда пациентът да е задължен да получи всички, изписани от лекаря медикаменти, но някои пациенти не могат или не желаят да ги купят, каза Димитър Маринов, председател на съсловната организация, цитиран от БТА.
По думите му в условия на недостиг на лекарства и все по-често срещани затруднения на пациентите да открият някои конкретни медикаменти, се създава императивната невъзможност да получат поне тези, които са налични в дадена аптека.
Българският фармацевтичен съюз категорично отказва да участва в създаването на подобни ограничения, които противоречат на основен правен принцип за свободен достъп до здравна грижа, включително и на достъп до лекарствени продукти.
Друг проблем, според Маринов, е настояването от страна на НЗОК да задължи търговците на дребно с лекарствени продукти да подават верификационни данни и към НЗОК, след като същите верификационни данни вече са предоставени от Българската организация за верификация на лекарствата.
Маринов посочи, че от 1 април 2023 г. няма да има подписани и влезли в сила Условия и ред за дейностите на аптеките и те няма да могат да отпускат лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК.
От съсловната организация настояват да се въведат всички възможности за технологичен контрол върху разходването на бюджета на НЗОК при отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни при спазване на действащото законодателство.
Когато аптека не разполага с предписано лекарство, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа, припомнят от НЗОК
Когато аптека не разполага с предписано лекарство, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), предаде БТА.
Позицията на НЗОК е по повод днешното съобщение от Българския фармацевтичен съюз (БФС), в което се посочва, че заради нови предложения на НЗОК е възможно от 1 април да бъде затруднен достъпът на пациентите до напълно или частично платени от НЗОК лекарства.
От съсловната организация искат аптеките да имат възможност да отпускат по-малко количество от предписаните от лекаря медикаменти, тъй като е възможно аптеката да не разполага с необходимото количество медикаменти или пациентът да не пожелае да купи цялото му изписано количество. От НЗОК посочиха, че задължението за осигуряване на липсващ медикамент в срок до 24 часа е нормативен текст от Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствените продукти, както и част от индивидуалните договори с аптеките. При отпускане в аптеката на предписаните от лекаря лекарствени продукти е необходимо да се спазва лекарското предписание от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия, тъй като само така ще се гарантира провеждане на назначената терапевтична схема в пълния ѝ вид и обем, допълниха от НЗОК.
От БФС посочиха по-рано днес, че друг проблем за тях е настояването на НЗОК да задължи търговците на дребно с лекарствени продукти да подават верификационни данни и към НЗОК, след като същите верификационни данни вече са ѝ предоставени от Българската организация за верификация на лекарствата.
Според НЗОК чрез въвеждането на този контрол ще се постигне проследимост при отпускането на лекарствените продукти до пациента, като се гарантира произхода им и че същите са отпуснати на конкретен пациент. По този начин ще се предотвратят евентуални злоупотреби при отпускането и заплащането на лекарствените продукти, допълниха от НЗОК.