Съветът на Европа: Необходими са спешни мерки срещу трафика на хора в България

2
Мерките трябва да се фокусират върху гарантирането на достъп до правосъдие за жертвите на трафик
Мерките трябва да се фокусират върху гарантирането на достъп до правосъдие за жертвите на трафик

Мерките трябва да се фокусират върху гарантирането на достъп до правосъдие за жертвите на трафик

Специалният представител на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Валиант Ричи и изпълнителният секретар на Експертната група за борба с трафика на хора към Съвета на Европа (ГРЕТА) Петя Несторова призоваха България да вземе спешни мерки за засилване на превенцията и реакцията срещу трафика на хора. Това заяви Съветът на Европа в съобщение до медиите, предаде БТА.

На съвместни срещи с Националната комисия за борба с трафика на хора и българския парламент представители на ОССЕ и Съвета на Европа споделиха констатациите от посещението на специалния представител в страната и третия доклад за оценка на ГРЕТА. Те призоваха България да предприеме действия в няколко ключови области, като например засилване на координацията на усилията за борба с трафика на хора, приемане на нова стратегия за борба с трафика на хора и осигуряване на достъп на жертвите до правосъдие.

Специалният представител на ОССЕ Ричи изтъкна належащата необходимост да се определят приоритети и да се инвестира в усилията за борба с трафика на хора, включително чрез повишаване на значимостта на въпроса за държавното ръководство и предприемане на по-амбициозни политически действия

"Като една от ключовите страни на произход за трафика на хора в Европа, България се нуждае от стабилна стратегия с акцент върху превенцията и изправянето на трафикантите пред съда", каза той.

Петя Несторова, изпълнителен секретар на експертната група за борба с трафика на хора към Съвета на Европа, ГРЕТА, подчерта необходимостта от повишено политическо внимание към проблема и адекватно бюджетно финансиране, което да осигури устойчивост на мерките за борба с трафика на хора и управлението на приютите. "Последните препоръки, отправени от ГРЕТА към България, се фокусират върху гарантирането на достъп до правосъдие за жертвите на трафик. Това изисква да се осигури ефективен достъп на жертвите до обезщетение и да се подкрепи тяхното икономическо и социално приобщаване", каза тя.

Специалният представител на ОССЕ извършва множество посещения в страните всяка година, за да подкрепи държавите участнички в ОССЕ в борбата с трафика на хора, да сподели препоръки за по-нататъшни действия и да събере най-добрите практики за борба с това ужасяващо престъпление. Докладът на Ричи след посещенията му в страните през 2021 година беше публикуван през 2022 година.

Експертната група за борба с трафика на хора към Съвета на Европа (ГРЕТА) следи за прилагането на Конвенцията за борба с трафика на хора от 48-те държави, които са я ратифицирали. ГРЕТА е оценявала действията на България срещу трафика на хора три пъти (през 2011 г., 2015 г. и 2019 г.). Последният доклад на ГРЕТА за България беше публикуван през април 2021 година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари