Само 28 лекари имат право да лекуват онкоболните в България
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Едва около 28 лекари у нас имат право да лекуват онкоболни заради медицинския стандарт "Медицинска онкология".
Това обявиха д-р Христо Дамянов и проф. Лъчезар Аврамов - съответно директор и управител на Медицинския център за интегративна медицина, който беше затворен през май миналата година.
Медицинският стандарт е на бившия здравен министър Петър Москов и ще бъде гледан от ВАС следващата седмица.
Според стандарта право да лекуват онкоболни имат лекарите със специалност "Медицинска онкология" или със специалностите "Онкология" и "Вътрешни работи".
Специалността "Медицинска онкология" обаче е въведена у нас през 2008 г. и в момента лекарите с тази специалност са около 28.
Те трябва да лекуват около 400 000 пациенти - колкото по неофициални данни са онкоболните у нас. Така на лекар се падат по над 14 000 онкоболни. Всяка година се откриват 38 000 случая на болни от рак, а около 20 000 от тях умират.
"Какво да правят останалите? Онези, които са в периферията и не могат да дойдат в София, и да се лекуват в чужбина. Ние апелираме за адекватно лечение, профилактика и скрининг на онкоболните хора", подчерта адвокат Анели Чобанова.
На практика е заличен и раковият регистър и в момента онкоболните не се регистрират, а няма как да се лекуват, след като не са регистрирани, уточни Чобанова.
Д-р Дамянов подчерта, че след въвеждането на медицинския стандарт е трябвало да се обърне към съда, за да докаже, че може да лекува болни, въпреки че има зад гърба си 30 години стаж в областта на онкологията.
Според него стандартът на екипа на Москов е разрушил цялата система на лечение в онкологията.
"Пътеката за палиативна грижа за терминално болните трае само 20 дни. Толкова ли трае човешкият живот - на хората, които са безнадеждно болни, че да им се каже, че трябва да живеят само 20 дни", коментира той.
Специалистите подчертаха, че в момента се води дело срещу решението за закриване на Медицинския център за интегративна медицина заради административни нередности и подправяне на документи.
Оттам уточниха, че след заповедта за закриване на Центъра са се обърнали с въпрос към бившия здравен министър Петър Москов, "Медицински одит" и здравната комисия с въпроса накъде да бъдат насочено пациентите в Центъра, но или не са получили отговор, или им е казано, че този въпрос не е от компетенцията им.
На въпрос за прилаганата алтернативна терапия в медицинския център - т.нар. инсулин потенцирана терапия, базирана на химиотерапия посредством инсулин, д-р Дамянов посочи, че алтернативни методи за лечение се прилагат в 10 болници у нас, но не са правени опити те да бъдат закрити или да им се забрани лечението.
Той уточни, че терапията се прилага в редица европейски държави в момента и пациентите, които искат да се лекуват по този начин, са принудени да се лекуват в чужбина, където заплащат повече.
За проблемите с онкоболните са сезирани служебния премиер проф. Огнян Герджиков, както и здравният министър д-р Илко Семерджиев.
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата...
Биволъ: Кметът на Поморие тъне в лукс за чужда сметка
Доналд Тръмп може да поиска Панамския канал да бъде върнат...