Съдът освободи от ареста сина на бивш финансов министър, обвинен в жестоко убийство
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 2
Обвиненият в убийството на Кирил Русев ще очаква процеса вкъщи
В драматичен обрат на събитията, Софийският апелативен съд постанови изменение на мярката за неотклонение на Петър Александров от "задържане под стража" в "домашен арест". Това съобщи репортер на информационна агенция "Фокус".
Петър Александров, син на покойния бивш финансов министър Стоян Александров, бе задържан в началото на годината по обвинение за участие в жестокото убийство на Кирил Русев - длъжник на баща му.
Според разследването, престъплението включва отвличане, изтезания и последващ разстрел на 49-годишния Кирил Русев в първите дни на 2024 година. Предполага се, че в основата на това брутално деяние стоят неуредени финансови взаимоотношения.
През 2016 година Кирил Русев направи публично изявление пред журналисти, разкривайки подробности за предполагаема лихварска дейност на Стоян Александров. По това време Александров заемаше ръководна позиция в банка и според твърденията на Русев, предлагал на бизнесмени в затруднено положение заеми от лични средства, а не от банката, с изключително високи лихви, замаскирани в официално подписани договори.
Русев твърди, че е подписал договор за получаване на 306 800 долара, но реално по банков път са му били преведени само 260 000 долара. Допълнително е бил подписан запис на заповед за 40 000 долара. За да гарантира връщането на сумата, Русев ипотекирал пред нотариус своя игрална зала с бар в полза на бившия финансов министър.
Когато Русев не успял да върне дължимата сума, частен съдебен изпълнител обявил за публична продан ипотекирания имот по бързо производство. На търга се явил единствено Стоян Александров и го закупил на цена, която според документите, представени от длъжника, била двойно по-ниска от експертните оценки.
Впоследствие прокуратурата започнала разследване срещу бившия финансов министър Стоян Александров за лихварство. През 2020 година Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) поискала от него да бъде отнето незаконно придобито имущество на обща стойност 10 376 874,55 лева заради предполагаема лихварска дейност. Според данни на комисията, предоставените кредити са общо 13 на брой, в размер на 906 400 лева и 9 955 579,88 евро.
В своето решение съдът отбеляза, че от месец март до момента разследването на престъплението се води "мудно и неритмично", като констатира "неоправдана пасивност на процесуално-следствените действия". Постановлението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.
Докладвай този коментар за нередност
×Аз: Но не затри/ не осъди убиеца.Крушата не пада по далече от дървото, какъвто бащата, такъв и синът - престъпник.Няма правосъдие за някои.
Докладвай този коментар за нередност
×Поговорка: Гъз ,глава затрива...