Руски бази на Луната ще защитават Земята от астероиди

0
Руската космическа агенция – „Роскосмос“ – се надява да изгради постоянна база на Луната
Руската космическа агенция – „Роскосмос“ – се надява да изгради постоянна база на Луната

Русия планира да изгради обсерватория на Луната, способна да проследява опасни за Земята астероиди, съобщава „Дейли Стар“.

Обсерваторията представлява част от амбициозна лунна база, която държавата се надява да изгради на южния полюс на Луната, който пък ще бъде захранван с ядрена енергия, твърдят служители.

Руската космическа агенция – „Роскосмос“ – се надява да изгради постоянна база на Луната, която ще служи като част от “глобалната система за проследяване на заплахи от астероиди и комети”.

“Местоположението, избрано за база, е южният полюс на Луната. Има благоприятни релеф и условия: достатъчно светлина за слънчеви панели, постоянно засенчени кратери с ледени запаси за гориво и суровина”, каза Александър Блошенко, изпълнителен директор на отдела за наука и разработка на проекти.

Блошенко добави, че Русия не очаква парична възвръщаемост на космическото начинание, но че проектът ще бъде от научна стойност и ще стане важен инструмент за защита на земята от астероиди.

Служители на „Роскосмос“ казват, че ще има научна стойност не само с изучаването на самия спътник на Земята, но и на дълбокия космос.

Освен това служителите твърдят, че базата ще действа и като безопасно място за тестване на технологии за по-нататъшно изследване на космоса, като например малки ядрени реактори, които Русия в момента развива с бързи темпове, или роботика.

Всъщност роботите се предполага, че ще бъдат постоянен екипаж на станцията, докато хората ще идват и ще си отиват „за да вършат задачите, които роботите не могат“.

Русия наскоро изпрати дистанционно управляван робот до Международната космическа станция (МКС).

Блошенко казва, че Skybot F-850, известен още като Фьодор, очевидно е ранен опит, а не предварителен преглед на това как ще изглеждат жителите на бъдещата база.

„Готови сме до известна степен с платформата за бъдещите планетарни роботизирани системи. Те ще бъдат на колела или ще пресичат препятствия“, добави той.

„Друг идеен дизайн е робот, подобен на кентавър, върху мобилна количка за нетривиални планетарни задачи“.

Агенцията твърди, че в момента оценява доколко разработките за МКС ще бъдат фокусирани върху лунните цели, заяви тази седмица нейният ръководител Дмитрий Рогозин. Всъщност два от модулите, които планира да добави към орбиталната станция, могат да бъдат пренастроени за лунния проект, каза той.

“Продължителността на живота на МКС е ясна, 2028 г., а модулите е добре да издържат от 15 до 20 години. Струва ли си да ги изпратим за три до четири години и по-късно да ги потопим с цялата станция? Не съм толкова сигурен”, обясни той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари