Успешно извеждане в космоса на руската обсерватория Спектър-РГ
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Днес следобед от космодрума Байконур бе изстреляна ракетата носител Протон-М, която успешно изведе в космоса космическата астрофизическа обсерватория Спектър-РГ.
Изстрелването бе показано в реално време в YouTube.
Обсерваторията Спектър-РГ (Спектър-Рентген-Гама) е проектирана съвместно с НАСА още в средата на 1980-те години. Това е рентгенов телескоп, който трябваше да бъде изведен в космоса през 1995 година. Но тогава Русия се отказа от съвместната работа с НАСА и проектът стана руско-германски. Космическият апарат се базира на платформата Навигатор и на Спектър-РГ са инсталирани два рентгенови телескопа, вместо един, какъвто бе началния проект. Първият телескоп е eRosita, създаден от института за извънземна физика „Макс Планк“. Вторият телескоп носи името ART-XC и е проектиран и създаден от Всеруският научноизследователски институт по експериментална физика в Саратов, пише kaldata.com.
Спектър-РГ трябва самостоятелно да достигне крайната си цел – точката на Лагранж L2. Тя се намира на около 1,5 милиона километра от Земята и космическият апарат ще лети до нея над 100 дни. Наблюденията на обсерваторията трябва да започнат през месец октомври тази година.
Спектър-РГ ще извършва наблюдения в рентгеновия диапазон. Учените очакват да видят и да заснемат рентгеновите изображения на милиони черни дупки, галактични струпвания, изстиващи неутронни звезди и други космически обекти. Обсерваторията е проектирана за 6,5 годишна работа, като през първите 4 години ще се извършва сканиране на звездното небе, а през следващите 2,5 години ще се извършват точкови наблюдения на различни обекти във Вселената по заявки на научната общност.
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?