Русенският университет представи концепцията си за изкуствения интелект в образованието
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 6
Пламен Кангалов: Русенският университет е един от пионерите в дигиталната трансформация на образованието
Днес, 21.02.2024 г., в зала „Сименс" на Русенския университет, се проведе семинар на тема: „Някои възможности за използване на изкуствения интелект в образованието" с директори на училища и детски градини в Русе и региона. Инициативата е на директора на РУО - Русе д-р Росица Георгиева, като в срещата се включиха около 80 директори на учебни заведения.
Ректорът на Русенския университет проф. д-р инж. Пламен Кангалов откри семинара, като посочи, че до преди няколко години темата за изкуствения интелект е вълнувала само специалисти в областта на информационните технологии, невронните мрежи, докато сега всеки, който има достъп до интернет, може да използва изкуствен интелект. Нашите ученици и студенти активно използват изкуствения интелект, като това създава редица предизвикателства, тъй като учители и преподаватели трябва да сме една крачка пред учениците. Има и редица опасности, тъй като се създават фалшиви новини, отбеляза проф. Кангалов. Той подчерта, че Русенският университет е един от пионерите в дигиталната трансформация на образованието, като миналата година беше създадена Концепция за приложението на изкуствения интелект в образованието, която МОН подкрепя.
Председателят на Общото събрание на Русенския университет акад. Христо Белоев представи концепцията за приложението на изкуствения интелект в образованието. Той посочи, че изкуственият интелект е едно допълнително обучение и подготовка на ученици и студенти. Акад. Белоев припомни и мисълта, че единствената константа в образованието трябва да е промяната, като изкуствения интелект е една динамична промяна и трябва да сме подготвени.
„Ковид 19 не ни изненада, като подобно нещо се случи и с изкуствения интелект. Има доста платформи, като някои са платени, а други не. Следва да се прецени много внимателно и дозирано докъде да стига изкуствения интелект. Има много мнения за и против, но не трябва да ни е страх от изкуствения интелект, а от това да няма естествен интелект. Това е голяма и трудна тема. Необходимо е да определим желаните параметри и посоки и да го направим заедно, за да е полезно за обществото и да помага в нашата работа." - обърна се към участниците в семинара акад. Белоев.
По актуалната тема за използването на изкуствения интелект, вълнуваща всички учители и преподаватели, презентации изнесоха зам.-ректорът доц. д-р Галина Иванова, проф. д-р Ангел Смрикаров, доц. д.н. Валентина Войноховска и доц. д-р Александър Иванов.
Участниците в семинара бяха убедени, че няма как да се забрани изкуствения интелект, понеже той вече съществува. Те бяха категорични, че изкуственият интелект не може да замени учители и преподаватели, но може да ги подпомага. А в учебната дейност той трябва да се използва и като обект на изучаване, и като средство за обучение.
Докладвай този коментар за нередност
×Мангал: Индивиди без естествен интелект нямат право да говорят за изкуствен интелект!
Докладвай този коментар за нередност
×До 4: Пак не си разбрал! Те самите "учени" от пропадналия аграрен павликенски вилает са AI! Демек те самите са "изкуствени" учени, а интелекта им резонно клони към 0 благодарение на дългогодишното принизяване на Белойчо! ;)
Докладвай този коментар за нередност
×Недостижими : Велики учени по тракторни науки от селскостопанския унивилает говорят за изкуствен интелект (Artificial intelligence) в образованието. Я си гледайте тракторите и редосеялките и там прилагайте изкуствения интелект. А той павликенският мазен капацитет има вече проблеми и д естествения интелект та чопи де що му падне.
Докладвай този коментар за нередност
×До 2: Кое не е така? Какъв авторитет имат трактористи да говорят за AI?
Докладвай този коментар за нередност
×към Русенеца: Съгражданино, изказваш се неподготвен! Това не е добре. Когато нямаш и бегло познание за нещо, по-добре е да замълчиш. И поне разучи къде е вратата на Университета.