Русенският университет откри Празниците на китайската култура
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Традиционната китайска музика и чайна церемония обогатиха културната програма
В централното фоайе на Русенския университет днес започнаха празненствата на китайската култура, отбелязващи 75 години от установяването на дипломатически отношения между Китайската народна република (КНР) и Република България.
Водещ на събитието беше доц. д-р Галина Иванова – зам.-ректор по международно сътрудничество, която подчерта ангажираността на университета към развитието на културните и образователни връзки между двете страни.
На празника присъстваха изтъкнати гости, сред които акад. Христо Белоев – Почетен ректор на Русенския университет, кметът на Община Русе Пенчо Милков, д-р Янг Тян – началник на отдел „Образование" в Посолството на КНР, д-р Росица Георгиева – началник на РУО – Русе, както и зам.-ректорите доц. д-р Десислава Атанасова и проф. д-р Теодоро Илиев.
Празник на културата и приятелството
Акад. Белоев откри събитието с приветствено слово, в което акцентира върху ключовата роля на Русенския университет в популяризирането на китайската култура в България. Той отбеляза, че откритата през 2016 г. Класна стая „Конфуций" се е превърнала в символ на ползотворното партньорство с Институт „Конфуций" - София и китайските образователни институции.
„Русенският университет създава устойчиви връзки с Китай, като вече има партньорство с над 20 китайски университета и активно участва в програми за обмен на студенти и преподаватели,“ подчерта акад. Белоев.
Поздравителни думи отправиха и кметът на Русе Пенчо Милков, д-р Тан от Посолството на КНР и д-р Росица Георгиева.
Изложба и концерт като кулминация
Централно място в програмата зае изложбата „Китайски градини“, състояща се от 15 фотографии на исторически и туристически обекти от различни провинции на Китай. Тя представи уникалната симбиоза между природата и архитектурните шедьоври на китайската култура.
Гвоздеят на празника бе концертната програма, подготвена от Лиу Сяолин – преподавателка в Класна стая „Конфуций“, и нейните студенти. Изпълненията на традиционния китайски инструмент гудженг, съчетани с българската тамбура, предизвикаха бурни аплодисменти. Финалната изненада за гостите бе изящна чайна церемония, изпълнена от студенти на Русенския университет.
Признание за постижения
По време на събитието бяха отличени трима участници от Класна стая „Конфуций", спечелили награди в националното състезание „Китайският език в 100 думи". Академичната общност отбеляза успехите на студентите и подчерта значимостта на китайския език за развитието на междукултурния обмен.
В края на деня представители на университета се срещнаха с д-р Янг Тян, обсъждайки нови възможности за разширяване на сътрудничеството в областта на образованието и научните изследвания.
Докладвай този коментар за нередност
×ППДБ умре!: До 1 - Вгъзилена,ти да не духаш на портиера на университета,че знаеш колко публика е имало ? Ахх,колко си жалка,бесарабска проститутко некадърна
Докладвай този коментар за нередност
×БКП Умре: Браво! Събрали се петима льохмана да отчитата дейност, а публика 0! Ах, колко сте жалки, кумуняги некадърни!