Русенски майки плащат до 20 лева на ден за частна занималня
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 2
Транспортът и храната допълнително оскъпяват услугата за родителите
Цените за частни занимални в големите градове на България достигат рекордни нива, като в някои случаи излизат до 800 лева месечно. Това показва проучване на вестник "Телеграф", което разкрива значителни разлики в таксите между различните региони и квартали. Минималната цена за частна занималня е 400 лева. Но, ако детето хапва на обяд от кетъринг или по време на престоя му са включени други дейности като обучение по английски език, сумата скача двойно.
В Русе родителите предпочитат по-гъвкавия вариант на заплащане на ден. Стандартната такса е 15 лева на ден, като срещу допълнителни 5 лева се осигурява и храна от кетъринг. В дунавския град масово групите са по 10 - 14 деца, за които се грижат по трима педагози.
В столицата София, където търсенето е най-голямо, цените започват от 290 лева на месец за базова услуга и могат да достигнат до 700-800 лева при включване на допълнителни дейности като хранене и чуждоезиково обучение. Транспортът от училище до занималнята допълнително оскъпява услугата, като в някои случаи достига 250 лева месечно.
Във Варна ситуацията е още по-разнообразна. В центъра на града цените варират между 500 и 600 лева месечно за полудневна занималня, докато в по-отдалечените квартали могат да бъдат намерени оферти за около 290 лева без храна или 399 лева с изхранване.
Ситуацията в Стара Загора е различна, като повечето центрове изискват авансово плащане - седмично или месечно. Цените там варират от 15 лева за половин ден до 37 лева за цял ден.
Експертите от образователния сектор отбелязват, че високите цени на частните занимални са резултат от комбинация от фактори, включително нарастващото търсене, недостатъчния капацитет на държавните училища и желанието на родителите за по-качествена грижа и образование за децата им.
Междувременно, асоциация "Родители" повдига важни въпроси към Министерството на образованието и науката относно условията в държавните училища. Сред ключовите проблеми са липсата на адекватни хигиенни условия, недостатъчните спортни съоръжения и необходимостта от въвеждане на едносменен режим на обучение.
Експертите призовават за цялостна реформа в образователната система, която да адресира както проблемите в държавните училища, така и да регулира частния сектор, за да се осигури достъп до качествено образование за всички деца, независимо от финансовите възможности на техните родители.
Докладвай този коментар за нередност
×Ах, тия майки!: А като си вдигаха краката и скимтяха от кеф при ебаньето не им ли мина през ума, че и доста харчове има покрай едно дете? И ... като им се вижда скъпо, защо не си го гледат сами – да учат уроците заедно с хлапето и да му готвят всеки ден разнообразна и различна манджичка? Ммм?
Докладвай този коментар за нередност
×Куросмук Путин: Тая хибридна система, където бивши комунисти и настоящи русоиди, гледат да прокарат уж някаква демокрация и пазарна икономика, е тотално изкривена, неработеща и покварена. Не може хора с промити със съветска пропаганда мозъци да дадат началото на нещо полезно и работещо, тия хора опорочават всичко в България и това е причина милата ни Родина да е на последно място в ЕС! Изринете тая сган в мръсния канал и резултатите скоро ще са нормални, а хората щастливи и доволни.