МОН: На училище след 9:00 часа е възможно след решение на училищното ръководство
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Предложение за промяна на учебния график
От "Асоциация Родители" излязоха с предложение за по-късно започване на учебните занятия. Инициативата засяга преди всичко учениците на едносменен режим на обучение, като целта е учебният ден да започва в 9:00 часа вместо между 7:30 и 8:30 часа, както е в момента.
Фокус върху началното образование
Инициативата намира най-силна подкрепа сред родителите на деца от първи до четвърти клас. "Асоциация Родители" от години работи активно за въвеждането на едносменен учебен режим в българските училища.
Предизвикателства пред въвеждането на едносменния режим
Давид Кюранов от "Асоциация Родители" припомня: "Още през 2016/2017 година Министерство на образованието и науката направи заявка, че едносменният режим ще бъде въведен навсякъде, което е и предпоставка да може да се регулира и времето на започване на училище. Оказа се, че това е прекалено голяма хапка. Основната причина е сградният фонд."
Времеви хоризонт и образователен модел
Според Кюранов, "Училището, което познаваме е организирано по модела на фабриката – със звънеца, със започването рано сутрин със съответната дисциплина. Това време отдавна е отминало." Той допълва: "Сутрин децата имат нужда от малко повече време, за да се събудят и да започнат да бъдат ефективни, и да стигат до тях нещата."
Позиция на МОН
Министерство на образованието и науката уточнява, че промяната на началния час може да бъде инициирана от училищното ръководство съвместно с обществения съвет към всяко училище. Според действащата наредба за организация на дейностите в училищното образование, учебният ден трябва да започва не по-рано от 8:00 часа и да приключва не по-късно от 19:30 часа. Изключение се допуска за начало от 7:30 часа при училища на двусменен режим.