Русенската опера се готви за 70-и юбилеен сезон

1
Операта е открита на 27 ноември 1949 година
Операта е открита на 27 ноември 1949 година Снимка: Dunavmost

На 27 ноември 1949 г. с постановката на операта "Травиата" от Джузепе Верди тържествено е открита Русенската държавна опера.

Спектакълът е дирижиран от знаменития български диригент и композитор Константин Илиев.

Оркестърът, който изпълнява този исторически спектакъл е Русенската филхармония, одържавена само една година по-рано.

На 27 ноември 1949 г. се поставя началото на един дълъг и нелек творчески път на русенския оперен театър, изпълнен с много предизвикателства, някои от които представляват в същността си постигане на високи творчески цели, а други - трудности, белязани от историческите обстоятелства и от промените в съдбата на българската държава.

Въпреки това, Русенската опера завоюва и защити авторитета си на първокласен оперен театър, прославил оперното и балетното изкуство в страната и далеч отвъд пределите на България.

На 4 септември в Русе и на 5 септемврив София на откритата сцена в двореца Врана Русенската филхармония ще представи програмата "Музика от Америка" под диригентството на Марк Кадин - главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР и солист Данчо Радевски - кларинет, информира Dir.bg.

"Елин Колев свири Вивалди" е следващата концертна програма, която ще подари на публиката и на Държавна опера-Русе в чест на юбилейната година виртуозният цигулар с русенски произход Елин Колев. Тя ще бъде представена в Русе и във Варна в средата на септември.

Септември ще завърши със спектакъл на "Тоска". На 30 септември на сцената на Русенската опера в ролята на Тоска ще гостува световноизвестното сопрано Цветелина Василева.

Месец октомври ще бъде белязан с премиера на българско заглавие, което не е изпълнявано досега на сцената на русенския оперен театър. Известната оперна режисьорка д-р Аделаида Якимова-Фурнаджиева е потомствена солистка на Русенската опера, вписала своето певческо майсторство в историята на оперния театър.

Тя активно се изявява и като режисьор-постановчик. Отново ще зарадва своята публика - този пътс постановка на оперетата "Българи от старо време" от Асен Карастоянов.

Премиера ще има и балетната трупа на Русенската опера. Красива и романтична постановка на балета "Зле опазеното момиче" от Луи Херолд ще зарадва с драматургично богатия си и интригуващ си сюжет почитателите на великолепните артисти от русенския балет. За последен път балетът "Зле опазеното момиче" е бил представен на русенска сцена в далечната 1980 година.

През месец ноември ще настъпи кулминацията в честването на юбилея на русенския оперен театър. На 27 ноември, точно 70 години по-късно ще се състои премиерата на новата постановка на операта "Травиата" под ръководството на главния диригент на Държавна опера - Русе - Сунай Муратов .

Това заглавие, което поставя началото на Русенската опера, този път режисьорски, ще бъде интерпретирано от дългогодишния приятел на оперната ни институция, италианския режисьор Марко Катена. Той е работил не веднъж през последните две десетилетия в Русе.

В навечерието на премиерата на операта "Травиата" Държавна опера - Русе ще отвори за широката публика малко известни документи от своя богат художествен архив с изложба, посветена на 100-годишнината от началото на оперното дело в Русе, довело до създаването на Русенската опера преди 70 години. Автор на изложбата е историкът д-р Веселина Антонова, пазител и изследовател на Художествения архив на Русенската опера.

Русенската детска опера работи върху новия си самостоятелен проект - "Огнивото" по известната приказка на Андерсен, чиято премиера ще се състои през ноември.

Символично, този премиерен спектакъл, посветен на юбилея на Русенската опера, може да бъде наречен "Младост". За младите артисти на Русенската детска опера са поканени и организирани в постановъчен екип само млади творци. Това са композиторът Милен Апостолов (28 години), сценографът Антония-Мария Тонева (25 години), хореографът Зорница Петрова (26 години). Либретото и режисурата са на Илия Деведжиев, постановчик е Росица Миновска-Деведжиева, диригент - Свилен Димитров.

През декември тържественото отбелязване на седемдесетия юбилеен сезон ще продължи с два забележителни концерта в София в Зала 1 на НДК. На 29 ноември Русенската опера ще отбележи още една знаменателна годишнина за историята на българския оперен театър -90 години от рождението на Николай Гяуров.

С грандиозен концерт в Зала 1 на НДК оркестърът на Русенската опера ще излезе на сцената отново под диригентството на Йордан Камджалов с шестима от най-прославените баси, работили с Николай Гяуров. Това са италианците Джакомо Престиа и Роберто Скандиуци, британецът Робърт Лойд, полският бас Рафал Сивек, грузинецът Паата Бурчуладзе и българските баси - русенецът Орлин Анастасов и солистът на Софийската опера Димитър Станчев. Специалният тържестевен гала-концерт ще бъде представен от дъщерята на Николай Гяуров актрисата Елена Гяурова и от Орлин Анастасов. Известният български кино-документалист Найо Тицин ще илюстрира концерта с малко познати документални кадри от славния път на великия оперен артист.

Няколко дни по-късно, на 9 декември, отново в Зала 1 на НДК в София, своя поздрав за юбилея на Русенската опера ще поднесе и един от най-великите баритони на нашето време - италианският оперен артист Лео Нучи. Приятелят на Русенската опера, с когото нейният състав е излизал не веднъж на оперната сцена, ще изнесе рецитал с акомпанимента на оркестъра на Русенската опера под диригентството на талантливия Сунай Муратов - главен диригент на Русенската опера. Ще му партнира световно признатата българска оперна певица Цветелина Василева.

През новата 2020 г. празничният сезон ще продължи с мащабен гала-концерт на солистите на Държавна опера - Русе, с премиера на новата интерактивна образователна програма за деца "Пътуване по ноти", представяща музиката на три континента, също и с концерти на Русенската филхармония.

Важно е и традиционното участие на Русенската опера в Международния фестивал "Мартенски музикални дни". В юбилейното издание на фестивала, оперната трупа ще представи за първи път в Русе нова мащабна постановка на рядко изпълняваната у нас опера "Мефистофел" от италианския композитор и либретист Ариго Бойто.

В началото на април със съдействието на Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките Държавна опера-Русе организира обширна научна конференция. Темата е свързана със 100-годишнината от началото на оперното дело в Русе, на предшестващите музикални инициативи в града и на създаването на Русенската опера през 1949 г.

Поканени са като участници всички видни български музиколози - изследователи на историята на българската музикална култура. Научен ръководител на конференцията ще бъде проф. Боянка Арнаудова, родена в Русе и израснала със спектаклите на Русенската опера.

През 2020 г. са предвидени премиерни спектакли на оперетата от Жак Офенбах "Парижки живот", операта от Жорж Бизе "Ловци на бисери" и др.

През този празничен сезон няма да бъдат пропуснати и традиционните камерни концерти на сцената на фоайето на Русенската опера, в които с интересни програми ще участват нейните солисти певци и инструменталисти.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари