Русенец: Докато мога, ще си карам колата, ако не - ще мина на газ

9
Страната е с най-стария автопарк в Европа, в Русе старата кола също е на почит
Страната е с най-стария автопарк в Европа, в Русе старата кола също е на почит Снимка: стоп кадър / БНТ

Страната е с най-стария автопарк в Европа, в Русе старата кола също е на почит

България е първа по ръст на продажби на електромобили в Европа. Миналия месец у нас са регистрирани 171 коли на ток или 100 повече от миналата година. Така ръстът в продажбите само през юни е над 140%. И в същото време страната ни е с най-стария автопарк в Европа - почти половината от всички превозни средства, регистрирани в КАТ, са на над 20 години, предава БНТ.

Страната ни се състезава само с Полша в класацията за най-стари автомобили, над 40% от колите по нашите пътища са навършили пълнолетие, образно казано, и повече от 20 години се движат по пътищата ни. Но и е факт също така, че в последните години страната ни отбелязва около 60% ръст в продажбата на електрически автомобили. Това е логично, имайки предвид, че страната ни е в началото на тази зелена трансформация и все още са много малко шофьорите, които са избрали кола на ток- те са около 11 500 засега. Знаете, плановете на Европа от 2035-та година да се произвеждат само и единствено автомобили, които се движат на ток и на водород. Всичко това - с идеята колите на бензин и дизел да останат в миналото. Лесна стъпка ли е това за българите обаче и готова ли е инфраструктурата ни за все повече електромобили, изградени ли са достатъчно станции?

"Произведен е през 1989-та година. И 15 години го ползвам без никакви проблеми. Няма никакво износване по него. На 22 000 е".

Казва, че колата му е вярна и има сантиментална стойност за него. От Благоевград отиваме в Русе, където старата кола също е на почит.

"Не знам колко произвеждат и колко са вредни, моята кола си има катализатор, минава преглед, мерят я, дават ѝ категория. Докато мога, ще я карам, ако не - ще мина на газ. Но не смятам да си купувам нов автомобил".

11 500 шофьори в България вече мислят различно. И тенденцията е да стават все повече.

"От последните години ръстът е между 50 и 60 % всяка година", коментира Мартин Заимов, Българска асоциация "Електрически превозни средства".

Броят на станциите обаче е близо 1300. От асоциацията казват, че са достатъчни като количество. Но не и като достъпност.

"Основното, което всички общини би трябвало да направят, е да направят паркирането и съответно зареждането през нощта, за хора, които живеят на места, където нямат собствен паркинг, да бъде много лесно", заяви Мартин Заимов.

Зареждането да бъде лесно като зареждане на телефон - през нощта - достатъчно близо до дома. Ние все още сме твърде далеч от тази цел. За разлика от Нидерландия. Която е близо три пъти по малка от България, но има буквално 100 пъти повече зарядни станции.

"Имаме повече от 120 000 станции, предимно в градовете. По магистралите имаме около 4000 бързо зареждащи станции. На всеки 20-25 километра има къде да заредиш. Когато пътуваш по магистралата и спреш, за да заредиш - няма никакво чакане. И в градовете - на всяка улица има, в музеите, в търговските центрове, в компании - навсякъде. Когато си вземеш електрически автомобил, може да поискаш от общината да постави зарядна станция на не повече от 200 метра от дома ти. До вкъщи имам една станция на 25 метра. На 100 метра имам още 4. Така че за мен е много лесно", коментира Дамян Хейдж, журналист в издание за автомобилизъм, Нидерландия.

Каним журналиста от Нидерландия да дойде с електромобила си. Не отказва или поне го прави деликатно.

"Минусът идва, ако пътуваш извън Нидерландия. Тук е добре, но когато отидеш във Франция, в Белгия, Германия - няма толкова зарядни станции, а ако има понякога са много скъпи", каза още Дамян Хейдж.

По брой и удобство на зарядните станции България все още остава непривлекателна. Колкото повече се отдалечаваме от Нидерландия толкова по-далеч изглежда зелената трансформация, особено там, където старият автомобил се приема за добър стар приятел.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    5
    Пропана
    100 км с включен климатик към днешни цени ми струват 8 лева. Дайте да видим с електричките как е. За зимата няма да смятаме, че нещата стават зловещи.
  • -1
    4
    не съм
    съгласен с вас ви сигуро айдакаш нещо ново и колкко илядо км е сега мойта веке е на поне 400 000 км изноване на цилиндри е 0.30 мм харчи 7 lpg на 100км а и отчетох за германец че правел понички на аламанците от тамошни лайна
  • -18
    3
    хехех
    Българинът като се научи да яде лайна ще почне да пести и от хляб. Майтапа настрана, но 20 годишните таралясници, дето се разпадат по пътищата и може във всеки един момент да им откажат спирачките или да им гръмне двигателя трябва да се спрат от движение.
  • -16
    2
    DR .LOUIS
    Искате ли да продадете бъбрека си? Търсите ли възможност да продадете бъбрека си за пари поради финансова криза и не знаете какво да правите? Тогава се свържете с нас днес, ние ще ви предложим добра сума за вашия бъбрек, защото имаме спешна нужда от бъбрек в нашата клиника Уебсайт: https://stlouishospital.business.site Имейл: [email protected] WhatsApp: +60183956897 Цена: $650,000usd
  • 9
    1
    Скарата
    Един кг манган, ако може и три грама фентанил за Киро бензиджията са
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари