Румен Ралчев: Избързването на МО да каже, че виновни са летците, е непрофесионално
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Експертът призовава за внимателен подход към семействата на загиналите пилоти
Министерството на отбраната опроверга информацията за потенциална заплаха срещу живота на бригаден генерал Ивайло Сотиров, началник на служба "Военна полиция". Експертът по национална сигурност академик Румен Ралчев коментира ситуацията в предаването "Денят ON AIR" по Bulgaria ON AIR.
Анализ на ситуацията
Академик Ралчев подчерта важността на дискретността при реални заплахи: "След като самото министерство отрича да има така заплаха - ако е имало - поне са били благоразумни да не се раздуват нещата. Когато има заплаха, не се минава през медиите. Сигналът се предава там, където трябва да бъде."
Експертът изтъкна способностите на "Военна полиция" да реагира на подобни ситуации: "'Военната полиция' има достатъчно сили, възможност и средства да се опита да прихване откъде е дошъл сигнала. Задължително ДАНС ще вземе отношение."
Възможни мотиви зад слуховете
Според академик Ралчев, разпространението на подобна информация може да има различни цели:
- Реакция на конкретни действия срещу определени интереси
- Опит за създаване на напрежение преди предстоящите избори
- Връзка с разследването на катастрофата с двамата пилоти
"За да се заплаши такава фигура, това означава, че на някого нещо му е станало нещо или това е инсинуация, която цели да натегне обстановката предизборно, както и с разследването на катастрофата на двамата пилоти", коментира експертът.
Разследване на катастрофата с военния хеликоптер
Академик Ралчев критикува бързите заключения относно причините за катастрофата: "Още е рано да се твърди, че някой може да влияе върху това, което е станало, защото кутията вече е намерена. Тя е разчетена. Има още много елементи да се уточнят - наземният персонал, връзката, заповедите, които са получили. Избързването на Министерството на отбраната да каже, че виновни са летците, е непрофесионално. Има още много неща да се разискват."
Експертът подчерта необходимостта от внимателен подход към семействата на загиналите: "Колкото по-рано се извинят на роднините на загиналите, толкова по-добре, независимо после от решението на комисията."
Фактори, влияещи върху безопасността на военните пилоти
Академик Ралчев посочи няколко ключови проблема:
- Недостатъчни летателни часове за пилотите
- Остаряла материална част
- Недостатъчна поддръжка на техниката
- Необходимост от постепенно развитие на кадрите
"Има много фактори, които влияят. Часовете, които летят летците, не са достатъчно, материалната част е остаряла, поддръжката е не съвсем такава, каквато трябва да бъде. Подготовката на тези кадри изстисква възможностите от летците, но има етапи на развитие - не трябва да прескачаме определени стъпала", обясни експертът.
Коментар за купуването на гласове
В заключение, академик Ралчев коментира и проблема с купуването на гласове: "Това, че полицията се е активирала, е хубаво, но дали са правилни целите, е нещо отделно. А къде е прокуратурата? Да видим последващия контрол. Да заловиш някой е едно, да има доказателства е друго. Не е толкова трудно в България да се контролира от полицията криминалния контингент и модата за купуване на гласове."
Докладвай този коментар за нередност
×Резервист: Така им е удобно от МО , а пък мъртвият не говори . Нека компетентните органи и разследващите да си свършат работата ,тогава да "говорят" !? Аман от разбирачи ... Егати и плямпачите . Обществото чакаме истината ,каквато и да е тя ! Да се молим - за в бъдеще да няма подобни случаи ! ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ !!!