Румен Радев посрещна държавния глава на Италия
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Президентите откроиха потенциала на България и Италия за разширяване на икономическите връзки
Отношенията между България и Италия са пример за партньорство, сътрудничество и взаимно доверие, изградени на здравата основа на традиционно приятелство между нашите народи и активен културен и идеен обмен. Това заяви президентът Румен Радев, който днес на „Дондуков“ 2 посрещна държавния глава на Италианската република Серджо Матарела. През 2024 г. се отбелязва 145-годишнината от установяване на дипломатически отношения между двете държави, съобщават от Президентството.
Румен Радев и съпругата му Десислава Радева посрещнаха с церемония на пл. „Св. Ал. Невски“ Серджо Матарела и неговата дъщеря Лаура Матарела. Двамата президенти проведоха среща „на четири очи“ и ръководиха пленарните разговори между официалните делегации.
Румен Радев и Серджо Матарела отбелязаха ползотворното сътрудничество между двете държави в редица сектори. Италия е водещ външнотърговски и инвестиционен партньор на България, посочи държавният глава Румен Радев в изявлението си в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 и подчерта заявената решимост на двете страни за разширяване и задълбочаване на сътрудничеството в икономиката и инвестициите. Президентът изтъкна нарастването на двустранния стокообмен, който през последните години бележи значителен ръст, като за първите 11 месеца на 2023 г. е достигнал стойност 6.038 млрд. евро.
Президентите на България и Италия откроиха значимостта на свързаността в Европа и стратегическото значение на Паневропейския транспортен коридор № 8. Инфраструктурният проект ще подобри европейската и регионална свързаност и изпълнението му има и важна добавена стойност в контекста на сътрудничеството между ЕС и НАТО, подчерта Румен Радев, оценявайки високо активната роля на Италия за неговото изпълнение. Държавният глава благодари за решителната италианска подкрепа за пълноценното членство на България в Шенгенското пространство и за присъединяването на България към ОИСР.
В изявленията си и Румен Радев, и Среджо Матарела подчертаха значението на сътрудничеството между Българи и Италия в областта на образованието, науката и културата. По думите на Румен Радев партньорствата в тези сфери са най-ефективните инструменти за предаване и утвърждаване на традициите на приятелство и уважение между България и Италия. Двамата президенти отбелязаха и положителното развитие по отношение на университетски, студентски и изследователски обмен.
Румен Радев и Серджо Матарела обсъдиха теми от дневния ред на ЕС и предизвикателствата пред съюза. Италия и България - като държави на първа линия, споделят виждането за необходимостта от единен стратегически европейски подход по миграцията и постигането на ефективен баланс между отговорност и солидарност. Новата система за убежище ще осигури устойчив и структуриран общ европейски отговор, като по думите на президента Радев това създава предпоставки за по-голяма подкрепа към страните от първа линия и за разрешаване на проблемите, свързани с нелегалната миграция.
Независимо от сложната и динамична геополитическа обстановка, водещ фактор в процеса на разширяването на ЕС следва да остане принципът на собствените заслуги на държавите, подчерта Румен Радев във връзка с европейската интеграция на Западните Балкани, Украйна, Молдова и Грузия. „Само по този начин може да се прояви трансформационната сила на процеса на разширяване и да постигнем укрепване на демократичните ценности, икономическа стабилност и конкурентоспособност на целия регион“, посочи държавният глава. Той допълни, че България е готова за по-нататъшно тясно сътрудничество с Италия в тези процеси.
Двамата президенти изтъкнаха значимостта на сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната, като поставиха акцент на партньорството между българските и италианските военнослужещи в състава на многонационалната бойна група у нас, като българският президент благодари за ролята на Италия като рамкова държава на формированието. Румен Радев отбеляза и италианската подкрепа за засилената мисия за охрана на въздушното ни пространство. „Общите ни усилия са израз на споделената ни отговорност за укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса и за засилването на сигурността по Източния фланг на НАТО и Черноморския регион“, заяви българският президент. Укрепването на двустранните отношения може да доведе по-голяма обща сигурност на всички членки от ЕС, заяви от своя страна президентът Серджо Матарела.