Румъния отново пуска въглищна централа въпреки зелените амбиции

2
Проектът в ТЕЦ "Ровинари" противоречи на плановете за отказ от въглища до 2026 година
Проектът в ТЕЦ "Ровинари" противоречи на плановете за отказ от въглища до 2026 година Снимка: Romania insider

Проектът в ТЕЦ "Ровинари" противоречи на плановете за отказ от въглища до 2026 година

Румъния се подготвя да включи в експлоатация обновена въглищна електроцентрала, което поставя под въпрос заявените ѝ намерения за постепенно отказване от този тип гориво. Проектът, погълнал над 100 милиона евро и отнел близо десетилетие, предизвиква дискусии относно баланса между енергийна сигурност и екологични ангажименти в региона.

Новата мощност на фона на зелените обещания

Група 5 на топлоелектрическа централа "Ровинари", част от Енергийния комплекс "Олтения", е на финалната права да бъде интегрирана в националната енергийна система на Румъния. С капацитет от 330 мегавата, централата ще добави значителна мощност към енергийната мрежа на страната, разчитайки на въглища като основно гориво.

Себастиан Бурдужа, министър на енергетиката на Румъния, коментира ситуацията: "Енергията следва да е безопасна, достъпна и конкурентна, а не на последно място и екологична." Това изявление подчертава сложността на енергийната политика, балансираща между различни приоритети.

Екологични предизвикателства и европейски ангажименти

Въпреки уверенията, че проектът отговаря на "най-строгите европейски екологични изисквания", решението за въвеждане в експлоатация на въглищна централа повдига въпроси относно съвместимостта му с европейските цели за декарбонизация. По-рано Румъния беше обявила намерения за пълно отказване от въглищата в енергийния си микс до 2026 година, както и планове за удвояване на междусистемния си капацитет със съседните държави до 7 гигавата.

Регионално сътрудничество в енергийния сектор

На фона на енергийните предизвикателства в региона, България, Гърция и Румъния наскоро обявиха намерението си да разработят съвместна стратегия за справяне с високите цени на електроенергията. Това сътрудничество подчертава необходимостта от координиран подход към енергийните въпроси в Югоизточна Европа.

Перспективи и въпроси за бъдещето

Решението на Румъния да въведе в експлоатация модернизирана въглищна централа илюстрира сложността на енергийния преход в Източна Европа. Докато страните се стремят към по-чисти енергийни източници, те същевременно трябва да осигурят енергийна сигурност и достъпни цени за своите граждани.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    2
    Чувал
    Има такива технологии че от изгарянето на кюмюра почти не оставя следа във въздуха и земя.Въпросът е на интереса където клати феса.Там е кучето.Немците,Шведите,Финландците разполагат с такива,НО ????? ПОЛЯЦИ И ЧЕХИ ТОЖЕ.
  • 1
    1
    фена на Путин
    Важното е че ние спираме, строго зелени сме, и се радваме на педерастите, които спряха нашите.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари