Риск от пожари в Русенско: Институциите обсъждат спешни мерки
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1
Над 63% ръст на пожарите в Русенско: Екстремните летни температури водят до увеличен риск
Област Русе се сблъсква с драматичен ръст на пожарите през последните месеци. Данни, представени на среща, свикана от областния управител Драгомир Драганов и заместника му Георги Георгиев, показват, че от 1 юни до 19 юли тази година са регистрирани 185 пожара, което е над 63% увеличение спрямо същия период на 2023 г., когато пожарите са били 113.
Обсъждане на мерки за превенция
Срещата, проведена във връзка с повишения риск от пожари заради екстремно високите летни температури, събра на едно място ръководствата на ключови институции. Сред присъстващите бяха директорът на Областната дирекция на МВР - Русе, старши комисар Пламен Първанов, комисар Светослав Войчев от Регионалната дирекция за пожарна безопасност и защита на населението, инж. Огнян Савянов от Регионалната дирекция по горите, както и експерти от съответните държавни структури и Областната дирекция по земеделие.
Нуждата от ясен алгоритъм за реакция
Областният управител Драганов подчерта значимостта на адекватната превенция и бързата реакция при възникване на кризи. „Обстановката в цялата страна е усложнена. Трябва да сме подготвени да реагираме адекватно при възникването на кризисна ситуация в региона“, заяви той. Драганов също така акцентира на необходимостта от изготвяне на ясен алгоритъм за действие при мащабни бедствия, което значително ще намали времето за реакция.
Причините за пожарите
Основната причина за възникването на пожарите остава небрежността при боравене с огън на открито. Общо 119 пожара или 64% от всички възникнали огнища през настоящия период са поради тази причина. През същия период на миналата година, поради същата причина, са възникнали 65 пожара, което е 58% от всички пожари тогава.
Влиянието на нерегламентираните сметища и растителните отпадъци
Драганов обръща особено внимание на необходимостта от справяне с нерегламентираните сметища и натрупването на растителни отпадъци в близост до домовете на хората. Именно тези фактори благоприятстват за бързото разпространение на огъня в населените места. Според него, кметовете трябва да се фокусират върху премахването на тези опасности, както и върху създаването на милиризовани защитни ивици около обработваемите полета в землищата на населените места.
Обобщение на статистиката
Данните сочат, че от началото на юни до 19 юли на територията на област Русе са се случили 281 произшествия. За същия период през 2023 г. те са били 189, което е ръст с близо 49%. В тази бройка са включени не само пожарите, но и реакциите при аварии, инциденти с опасни вещества, катастрофи с транспортни средства и техническа помощ. Въпреки увеличението, процентното съотношение на пожарите с преки материални загуби е намаляло от 32.7% през 2023 г. на 23% тази година.
Предстоящи мерки
Следващата седмица предстои нова среща с кметовете и държавните институции, на която подробно ще бъдат разгледани мерки за превенция на пожарите. Целта е да се координират усилията и да се изготвят конкретни действия за минимизиране на риска от възникване на пожари и бързото им овладяване.
Докладвай този коментар за нередност
×Милена: Най - виновни са на първо място хората с немърливо и безотговорно хвърляне на всякакъв вид боклуци! До тях се нареждат кметовете и сметосъбиращите фирми с лошата и немърлива организация.Не виждате ли непочистените канавки по пътищата?Прост народ- слаба държава и горяща!