Ревизоро: Служителите отказват да работят, за да не ги арестуват

0
Работата на екоминистерството на практика е блокирана
Работата на екоминистерството на практика е блокирана Снимка: БГНЕС

Работата на екоминистерството на практика е блокирана, след като при акцията заради вноса на отпадъци и задържания зам.- министър Красимир Живков

Иззети са почти всички компютри във ведомството, включително този на министър Емил Димитров. Атмосферата в министерството е много лоша, служителите отказват да подписват документи, от страх, че ще бъдат арестувани. Това пречи на икономиката, която има нужда от редица разрешителни, след които и такива за внос на суровини.

Това каза министърът на околната среда и водите Емил Димитров – Ревизоро в парламента, където отговаряше на парламентарни въпроси, но се наложи да коментира и ареста на заместника му, срещу когото има подозрения, че е ръководил престъпна схема за внос и пренасочване на отпадъци към конкретни фирми под негово влияние, предаде Mediapool.bg. Според прокуратурата Красимир Живков е оказвал натиск и е заплашвал с уволнение служители на екоинспекциите, отговорни за издаването на разрешителни за внос на отпадъци.

Димитров обаче развенча една от прокурорските тези – че задържаният можел да уволнява служители и така да ги принуждава да изпълняват нареждания. Той обясни, че през последните месеци е била освободена само една служителка, която работела по линия на отпадъците, но причината била слаби резултати.

В четвъртък Живков първо бе отведен от министерството за даване на показания, но после бе арестуван заедно с още петима души, единият от които бивш шеф на екоинспекцията в Плевен. По неофициална информация сред разследваните са и русенските бизнесмени Атанас и Пламен Бобокови, които имат площадка за рециклиране на акумулатори край Монтана. Очаква се от прокуратурата да кажат на кого и какви обвинения ще повдигнат.

Извън липсващата техника, атмосферата в министерството е лоша, служителите отказват да подписват документи от страх, че може да ги арестуват. Има и по-голям проблем. Според Димитров прокурорските действия поставят под въпрос вноса на суровини у нас изобщо. Той обясни, че се стига до крайности и попита дали се готвим да спираме икономиката.

Взеха го, не, че на него има нещо

"Оказали сме съдействие, дали сме компютри, ето – и аз съм на нов компютър, и моя компютър го няма. Не че на него има нещо. Винаги при такива акции се изземват всички масиви, за да може да се сверят, да се видят данните", заяви министърът. На няколко пъти той повтори, че е поел поста, само за да може правителството да изкара мандата си и ако има кой да го замести, веднага би си подал оставката.

Димитров обясни, че докато бил депутат седем министри му стояли мирно, а сега той стоял мирно.

Според Ревизоро, всички служители чакали да ги арестуват и било много трудно да се работи, защото не искали да подписват документи. Отделно от това почти никой не искал да постъпва на работа в министерството, защото отговорностите били големи, а заплатите – малки.

"Ако мислите, че е много приятно... Изобщо не е приятно. Елате, разходете се, ще ви оставя насаме да си говорите с тях", предложи екомиинстърът.

Той не може да уволнява

Според Димитров арестуваният Живков не можел да уволнява служители, които се занимавали с нотификации за внос и износ на отпадъци.

Това е едно от обвиненията срещу задържания. Според прокуратурата той е ръководил схема за натиск върху фирми и служители. Така вместо да изнасят опасните отпадъци в чужбина, те били складирани у нас. От чужбина, предимно от Италия, пък се внасяли опасни отпадъци, въпреки че не отговаряли на изискванията.

Макар в медийното пространство прокуратурата да представя като опасни повечето от отпадъците, чийто произход разследва или има проблем с начина на съхранението им, всъщност опасни отпадъци са тези, които съдържат опасни вещества като олово, живак и други, а не които създават опасност от замърсяване на околната среда. Транспортът на опасните отпадъци става със специални известия.

През последните месеци служители, занимаващи се с нотификации за отпадъците, не са били уволнявани, обясни Димитров. Освободена е само една служителка, но това било заради лоши резултати.

"Той не е работодател на никой в страната, нека така да го кажа", коментира Димитров по повод твърденията на прокуратурата за натиск върху служители на екоинспекциите.

"През тези три месеца не е идвал при мен с кандидатури за назначаване или за уволняване. При мен не е идвал, тоест уволненията през последните три месеца със сигурност, или назначения, не са по негово давление. Имах известно недоволство от работата на определени директори на териториални структури. Знаете, че и в Пловдив беше сменен, и на "Басейнова дирекция" беше сменен, и в Стара Загора беше сменен, но това са действия, които обаче аз съм предприел, а не е предприел който и да е от моите заместници", каза Ревизоро.

Ще спрем ли икономиката?

В четвъртък Димитров получил обаждане от заместничка на главния прокурор Иван Гешев, която поискала съдействие по време на акцията. Затова били изпратени екипи и мобилни лаборатории, които да вземат проби на няколко места в страната – в Плевен, Монтана и Пловдив. Димитров обясни, че имало "много" разследвания за отпадъци и намекна, че от прокуратурата постоянно му поставяли задачи за мащабни проверки. Последната такава засягала всички тецове в страната, която щяла да отнеме два месеца.

"Има един важен проблем – икономиката, за да работи, трябва да се внасят суровини. Документите за тези суровини идват от надлежни институции на Европа. Ако кажем, че не ги признаваме тея институции за меродавни, те няма да признават нас. Спираме ли в България да внасяме суровини или не? Ако назначим нов зам.-министър и му кажем: "Отговаряш за този отрасъл", той ще каже: "Аз, ако подпиша, е проблем, ако не подпиша, е проблем“. Отиваме в една крайност. Имаме редица фирми, които разчитат на международния обмен на суровини", обясни Ревизоро.

Не искаме отпадъци, но ги има

В България има сериозен проблем с третирането на отпадъци, стана ясно от думите на министъра. Той не е само при вноса им, но и при обработката и съхраняването.

"Не искаме да влизат в България отпадъци, както е било предишни години. И не искаме това да се повтаря“, заяви Димитров. Той посочи, че през последните месеци е изградено видеонаблюдение в заводите за преработка, за да може министерството да види какво се доставя. Но това не било само работа на неговата институция, а и на митници и гранична полиция.

Според проверка на прокуратурата през последните седмици у нас са установени 1426 незаконни сметища и 440 локални замърсявания. 370 от сметищата са почистени. Затова прокуратурата предлага МОСВ да засили контрола върху отпадъците. От думите на министъра обаче се разбра, че това ще е доста трудна задача.

"Разбира се, няма да е на 100%, не можем да проверим всеки камион. Променихме една наредба, за да ни уведомяват 3 дни по-рано. Направихме 2 екипа в София, които ще могат да ходят и на границата. Няма да правим собствени митници, не това е целта, но когато се съмняваме в някой камион, да го връщаме още преди да е влязъл в страната", заяви Димитров и обяви, че по тази процедура вече са върнати 2 камиона и 200 контейнера с италиански боклук.

"Голям проблем е, че има огромен брой площадки, които на практика не можем да контролираме. Законът ни е изключително европейски, но у нас така го прилагаме, че резултатът не е добър", отбеляза екоминистърът.

Според сегашните процедури една площадка, за която е ясно, че не изпълнява изискванията не може да се закрие за по-малко от четири години.

"Административен акт – 2 години, втори административен акт – още 2 години. След четири години мога да затворя площадка, която днес съм видял или вие вчера сте видели по телевизията, че не функционира нормално“, обясни министърът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари