Реставрацията на Доходното здание: Жълтеникав оттенък на камъка провокира съмнения
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 7
Изпълнителят на проекта: Готов съм да приема всякакви критики
Възникнали проблеми по фасадата на Доходното здание в Русе провокираха обществено недоволство.
Реставратори алармираха русенската общественост за възникнали проблеми по фасадата на емблематичната сграда на Доходното здание. Оказа се, че в зоната, където е издигнато скелето за ремонтно-възстановителни дейности, камъкът е придобил жълтеникав оттенък. Това предизвика подозрения сред специалистите, че е възможно да е извършено боядисване с неясни смески и бои.
Фирмата подизпълнител, която отговаря за реставрацията, обясни, че няма нищо притеснително в техните действия. Николай Иванов, изпълнител на проекта, заяви, че 45% от сградата е покрита с мазилка, която преди време е била майсторски нанесена и е запазила своята цялост през годините. По думите му тази мазилка представлява финишна варова шпакловка, върху която е бил нанесен органичен пигмент. Това е придавало на мазилката вид, подобен на цвета на камъка.
Иванов разясни, че реставрацията през 90-те години е била изпълнена с циментова тераколена сива мазилка, което е довело до привикването на хората с този сив цвят. Той отбеляза, че на места, като в района на ресторант „Хепи“, е запазен оригиналният вид на сградата, който не е сив.
Процесът на тониране на мазилката също не е мигновен. След нанасянето на пигмента се изчаква, някои части потъмняват, след което те се шлайфат. „За камъка няма проблем, той е почистен и си е в оригиналния цвят“, коментира Николай Иванов, предаде Русе Медиа.
При реставрацията от първия етап е било необходимо да се възстановят всички ръбове, липсващи части и орнаменти. Според проекта на архитекта Ангелов, цялата тераколена мазилка трябва да бъде премахната, тъй като тя отделя соли и влияе неблагоприятно на камъка. Русенският камък, използван за сградата, се оказва труден материал за възстановяване и изисква консервиращо покритие за защита. „Камъкът в горните части е много крехък и само при докосване се появяват пукнатини, което усложнява допълнително реставрацията“, отбелязва Иванов.
Допълнително, по време на ремонта са били открити нови проблеми, които не са били включени в първоначалния проект, изготвен преди девет години. Например, се наложило почистване на натрупани мъхове по фасадата. Този процес включва механично и пароструйно почистване, последвано от ретуш. „Имаме пропуски, защото само в тази част на сградата са открити 125 елемента, които не бяха предвидени в проекта“, споделя Иванов.
Въпреки трудностите, изпълнителят отбеляза, че работата с Общината върви гладко. Представители на местната администрация редовно посещават обекта и следят изпълнението на проекта. Въпреки това, срокът за завършване на реставрацията, който е определен на 10 месеца, най-вероятно ще бъде удължен поради откритите допълнителни проблеми.
Докладвай този коментар за нередност
×Анастасия: Като вземе някой да ме въвежда в сложността на професионалното си изпълнение и невъзможността по обективни причини да получи приличен резултат, ми стана ясно, че това ще бъде поредната гавра с архитектурното наследство на Русе...Русенският камък му бил виновен, че е крехък, ами с френски ли е било строено Доходното, че издържа до некадърния ти ремонт?! Що се хващаш с една работа, като не можеш?!
Докладвай този коментар за нередност
×пълен ташак : И Доходното осраха тези недоносчета на Пенчо Милков.
Докладвай този коментар за нередност
×Голем ЦИРК : Остави какво са осрали, ама погледни и как си менкат съпругите, вилите на село, колите и др. Абе латино-американски сериал.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Всичко осрахте в града - кея, площада, улиците, тротоарите... Що да не е.ете мамата и на Доходното.
Докладвай този коментар за нередност
×Каменоделец: Използваният Русенски камък, от кариерата около село Нисово ли е бил добиван когато се е строило Доходното сдание?