Протестиращи: Следващият път затваряме пътя Русе - Варна
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
С предложение следващият протест срещу неприятните миризми над Разград да е под формата на затваряне на международния път Е70 излязоха участниците в митинга под надслов „Стоп на геноцида в Разград - искаме чист въздух".
Надяваме се обаче това да не се наложи и компетентните институции да вземат необходимите мерки – коментира един от организаторите на протеста Калоян Монев. Свещеник Георги Михнев пък призова от Разград да стартира инициатива на всеки потенциален замърсител на въздух, вода и почва да бъде поставен стационарен уред за измерване в реално време на въздействието върху околната среда, информира Дарик.
Шумен, доста по-многолюден и по-добре организиран бе поредният протест срещу миризмите в Разград. Започна на площад „Възраждане” с кратки, но аргументирани ечи на част от членовете на Инициативния комитет. Адвокат Калоян Монев съобщи, че под петиция срещу миризмите са се подписали над 6500 човека, тя ще бъде изпратена до компетентните държавни органи, до Директората по околна среда към Европейската комисия с настояване за незабавни действия за прекратяване на геноцида над разградчани.
Природозащитничката Ирена Райчева заяви, че обгазяването на Разград е на път да се превърне в екокатастрофа. Благой Благоев пък оповести данни от замерванията на мобилната станция на РИОСВ - Русе, която 13 поредни дни отчита съставките във въздуха над Разград. По думите му и в двата вида замерване за наличие на сероводород има превишение, надвишаващо допустимото. Среднодневната стойност е 3 микрограма на кубичен метър, само в един от тези дни тя е била под допустимото, в 3 е била на границата, в 9 е превишавала. По другия показател – максималната еднократно измерена стойност – в 11 от дните има превишение, като най-високо замерване е 48 микрограма на кубичен метър при разрешени 3.
Благоев предположи, че след като 4 години не са взети мерки за замърсяването от страна на компетентните органи може да става въпрос или за некомпетентност или за корупция.
Всеки от присъстващите на митинга можеше да вземе думата, направи го Сейхан Хасан, който пръв предложи протестът да е ежедневен, а за да бъде чут и да има ефект трябва да се затвори не кръговото кръстовище, а международният път Е70 който на българска територия свързва Русе и Варна, минавайки през Разград.
Протестът продължи с флашмоб, в който се включиха всички присъстващи – на площада бяха написани пет букви, съставящи думата „Стига”, участниците бяха призовани да застанат по нарисуваните букви и заснети с дрон.
След това с плакати „Спрете да ни тровите”, „Искаме чист въздух”, с маски на лицата и с използване на свирки протестиращите потеглиха към кръговото кръстовище. Целта бе да се блокира движението, на практика обаче това не се случи, тъй като предварително полицията бе затворила подходите към кръстовището и на него за десетина минути се разположиха единствено хората от митинга. Там прозвуча призивът на свещеника Георги Михнев от Разград да стартира инициатива на всеки потенциален замърсител на въздух, вода и почва да бъде поставен стационарен уред за измерване в реално време на въздействието върху околната среда.
Протестът завърши с надежда това да е последното събиране по този повод, източникът на миризмите да се намери и въздействието да се прекрати, за да не се налага гражданите да вземат нещата в свои ръце.
Момченце на 3 години почина след задавяне с храна в Пловдив
80 изоставени автомобила получиха предписания за премахване...
Галин Цоков: Учителските заплати ще бъдат увеличени със 123%
Издадоха 32 нови разрешителни за строеж в Русенско
Катето Евро: Ще получа пенсия, като умра!