Прокуратурата: Служебното правителство, а не ЕК, изисква промени
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Вместо да се търсят решения, фокусът се измества върху главния прокурор, заявяват още от ПРБ
Служебното правителство, а не ЕК, изисква промени в Прокуратурата и фигурата на главния прокурор. Това е позицията на Прокуратурата.
„Ръководството на прокуратурата се противопоставя на опитите да се обвържат неуспехите на законодателната и изпълнителна власт с функциите на прокуратурата и фигурата на главния прокурор”, заяви Красимира Филипова, зам.-главен прокурор, предава NOVA.
„Свидетели сме на изказванията на политици, които, освен че не отговорят на обективната действителност, се опитват да внушат, че развитието и просперитета на България са пряко обвързани с личността на главния прокурор. В резултат на този подход вместо да се търсят реални решения фокусът на обществото се фокусира върху главния прокурор”, каза още Филипова.
„Планът за възстановяване и устойчивост не е обвързан с горното и целта на тези изказвания е манипулиране на общественото мнение, с цел овладяване на прокуратурата. А въвеждането в Плана на мерки, свързани със съдебна реформа, е по изричното настояване на служебното правителство, а не на Европейската комисия", заяви Филипова.
„Твърди се, че България ще загуби милиарди евро заради липса на отчетност на главния прокурор. Както и че се изискват мерки в тази насока. Европейските институции не могат да поставят изисквания за конкретни мерки. Несъстоятелни са внушенията за изключителната необходимост за реформи в прокуратурата и в частност за отчетността на главния прокурор. Подобни мерки няма как да стоят в основата на социалното и икономическо развитие на България и няма как да бъдат поставени от европейските институции", каза Филипова.
„Няма да позволим Прокуратурата да бъде използвана като оправдание за несполуките на законодателната и изпълнителната власт", заявяват от държавното обвинение.
„В последния вариант на проекта за План има точка за повишена отчетност на главния прокурор и неговите заместници. Не е ясно по каква причина бизнес средата и противодействието на корупцията са обвързани с отчетността на главния прокурор”, заяви Филипова.
По думите й част от мерките вече са налични в законодателството или за да бъдат въведени, трябва промени в Конституцията. Според прокуратурата включването им или е непознаване на актуалната нормативна уредба, или преднамерено са формулирани така, че да не могат да бъдат въведени в обозримо бъдеще.
„Така липсата на средства или забавянето им, ще бъдат оправдавани с отчетността на главния прокурор”, каза Филипова.
Камион се заклещи в софийски тунел
Светлините на коледната елха ще грейнат в Русе
Народното събрание прави пети опит да избере председател
Българка в Исландия: Има постоянни изригвания от вулкана
BETL - нова измамна схема с криптовалута в България