Прокуратурата се е отказала да разследва Пеевски по 14 преписки
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
По общо 14 преписки свързани с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски прокуратурата е отказала да образува разследвания.
Това се разбра от отговор на държавното обвинение до временната парламентарна комисия “Магнитски”.
В писмото на прокуратурата се казва, че непосредствено след обявяването от страна на САЩ на санкциите по глобалния закон “Магнитски” след самосезиране във ВКП са образувани преписки. Не се разбира обаче колко от проверките са започнали преди и колко – след, обявяването на санкциите на 2 юни. Снети са обяснения от Делян Пеевски и Илко Желязков. От третият санкциониран от САЩ – Васил Божков, обяснения не са снети, защото “същият се укрива в страна извън ЕС”, гласи информацията от държавното обвинение.
По преписките срещу Делян Пеевски общо 13 са приключили с постановления за отказ от образуване на досъдебно производство, По една от преписките е наблюдавано производство, което е прекратено през 2007 г. с постановление за прекратяване на наказателно производство поради липса на престъпление.
По отношение на укриващият се в Дубай бизнесмен Васил Божков прокуратурата е образувала 9 преписки, като се посочва, че една е след самосезиране. Четири от тях са прераснали в досъдебни производства, по които Божков е обвиняем. Срещу Илко Желязков няма образувани преписки.
“Виждаме как прокуратурата изпира Делян Пеевски. Тя не вижда в дейността му никакъв проблем”, коментира след заседанието на комисията “Магнитски” председателят ѝ Надежда Йорданова (“Демократична България”). “Големият брой прекратени преписки за Пеевски трябва по-скоро да ни тревожат, отколкото да ни радват. Има въпроси спрямо действията на разследващите органи”, каза още тя.
Комисията днес реши да изиска допълнителна информация дали има данни за народни представители, финансирани от хората или фирмите, за които САЩ наложиха санкции по “Магнитски”.
На заседанието днес беше изслушан зам.-министърът на правосъдието Иван Демерджиев. Той съобщи, че се подготвя законопроект, който да уреди последиците от налагане на санкции по глобалния закон “Магнитски”. Миналия месец е създадена междуведомствена работна група, която да подготви текстове за законопроект, който да уреди последиците от закона „Магнитски“ и такива от сходни актове, които могат да засегнат националната сигурност на страната в икономическо и финансово отношение, обясни Демерджиев.
Той посочи, че на ниво ЕС няма подобна уредба, а работната група е решила да не се прилагат директно последиците на закона „Магнитски“ или сходните актове, а българската държава да създаде Консултативен орган, който да подпомогне Министерския съвет сам да определи списъка на лицата, които застрашават националната сигурност в икономически и финансов аспект.
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...
Международния наказателен съд призова за спазване на правото...
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
BETL - нова измамна схема с криптовалута в България
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...