Проф. Мутафчийски: Няма починал от коронавирус под 60 години
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Няма починал от коронавирус под 60-годишна възраст. Днес се очаква да пристигнат и медицинските предпазни средства от Турция, които бяха договорени от министър-председателя Бойко Борисов при визитата му в Анкара, предаде репортер на БГНЕС.
Националният оперативен щаб за борба с коронавируса даде брифинг в Министерски съвет след международна видеоконферентна връзка с участието на редица премиери на стратни-членки от ЕС и Израел. В нея също така се включиха редица експерти. По време на разговора беше обменен опит в борбата с коронавируса, който вече е обхванал 107 държави по света.
Според анализ на италианските здравни власти в страната няма починал, който е на възраст под 60-годишна възраст. В 30% от случаите починалите са на възраст над 80 години, обяви началникът на ВМА генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски.
Той определи мерките взети по отношение на грипната епидемия като адекватни и подчерта, че няма идентичност между нея и коронавируса. „Ако при грип Б основната целева група са учениците, то застрашената група от коронавируса са възрастните хора“, каза проф. Мутафчийски.
Той ще предложи на здравното министерство възможно най-ефективните мерки в тази насока.
„По наше предложение обсъдихме какви са възможностите за нови лаборатории. Трябва да поканим всички университетски клиники в България, където има вирусологични лаборатории, да се организира обучение и да започне тестуването. Това ще даде възможност за обхващане на възможно по-голям потенциален поток от пациенти“, разясни Мутафчийски.
Повечето от държавите участвали във видеоконферентната връзка са привърженици на строгите мерки. „Израел е държава, която е предприела много адекватни мерки. Тя е и много застрашена във връзка с големия туристически поток. Страните отделят особен акцент, че на лечебните заведения не трябва да се прехвърля отговорността за карантинирането на потенциалните болни. Изтъкна се, че голям процент от заразените са леко болни и трябва да бъдат изработени механизми за лечението им в домашни условия“, заяви проф. Мутафчийски.
Той посочи, че мерките взети у нас във връзка с ограничаването на пътуванията са сходни с тези в другите страни.
Случилото се в Плевен с връщането на пациенти от страна на лечебното заведение не отговаря на това, което съм издал като заповед. Веднага щом разбрах за този проблем, предупредих директора на университетската болница в Плевен стриктно да спазват нарежданията, които съм посочил в заповедта. Недопустимо е приемът на хората, които имат нужда от хемодиализа, химиотерапия, лъчетерапия, ТЕЛК, да бъде отказван. Въпреки че в Габрово подобна ситуация няма, същия разговор проведох и с директора на габровската болница. Това заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на брифинг на Националния оперативен щаб след международна видеоконферентна връзка по повод разпространението на COVID-19 и мерките за овладяването му.
Министър Ананиев посочи, че е разочарован от това, което се е случило в Плевен, още повече с оглед вчерашното му посещение в града и факта, че лично се е убедил в отличната организация, създадена в рамките на самото лечебно заведение. В тази връзка на ръководството на плевенската болница е наредено да не допуска подобни тълкувания на текстове, а ако имат въпроси, винаги могат да попитат МЗ.
„Заповедта е изключително ясна – да се ограничи достъпът на външни лица, да се преустановят детските и женските консултации, плановите операции и свижданията. Това са ограниченията, всичко останало трябва да се изпълнява от лечебните заведения“, обясни още Кирил Ананиев.
По отношение обезпечеността с лични предпазни средства предстои да бъдат получени количествата, договорени с Р Турция. По този начин ще бъдат осигурени допълнителни медицински предпазни средства. Успоредно с това се водят разговори с други държави-членки на ЕС, както и с трети страни, за осигуряване на още предпазни средства. Върви и процесът по производството на защитни маски и облекла у нас. Дискутират се и различни варианти как общопрактикуващите лекари и търговците на дребно, каквито са аптеките, да бъдат снабдени с нужните им количества. Обсъжда се възможността това да стане чрез нарочни заявки до регионалните здравни инспекции на територията на страната. Това стана ясно още от думите на здравния министър.
Мъж преби охранител в Спешна помощ - София
Роберт Фицо: Словакия готви санкции срещу Украйна
Молдова се преориентира към румънска електроенергия след...
Нова наредба оскъпява регистрацията на автомобили
Доц. Теодора Пенева: До 35% от българите изпадат в енергийна...