Проф. Красимир Калинов: "Величие" по-скоро не влиза в парламента - това сочи проверката
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Чували с помощни материали вместо бюлетини открити в София
Липсващи бюлетини и сериозни несъответствия между машинното и хартиеното гласуване разкри проверката на Конституционния съд в столичния район "Младост". Това стана ясно от изявление на професор Красимир Калинов, вещо лице на Конституционния съд, в ефира на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS.
"В две секции нямаше документи в чувалите, които са предадени в РИК - те са в 23 МИР - 'Младост'. Няма хартиени бюлетини, нито отрязъци от машинното гласуване, а само помощни материали, които нямат отношение към гласуването", заяви професор Калинов.
Експертът разкри притеснителни данни за разминаването между резултатите от машинното гласуване и физически намерените бюлетини. Според направената проверка средното отклонение е между 7 и 10 бюлетини, като в чувалите са открити по-малко хартиени документи, отколкото са регистрирани в паметта на машините.
"Тя по някакъв начин е завишила резултата, което показва, че може да бъде манипулирана - или е разрешавано упражняване на глас няколко пъти, или софтуерът не е докрай валидиран", поясни вещото лице.
Екипът на Конституционния съд е работил усилено през празничните дни, като са преброени над 400 000 бюлетини. Според професор Калинов, при хартиените бюлетини почти няма отклонения - регистрирани са минимални разлики от 1-2 гласа в полза или във вреда на политическите партии.
Конституционният съд трябва да излезе с окончателно определение до началото на февруари. Според предварителните данни от проверката, партия "Величие" най-вероятно няма да влезе в парламента.
"Работихме по празниците, 400 000 бюлетини преброихме. Докладвахме пред КС резултатите, а оттам имат срок до началото на февруари да излязат с определение. "Величие" по-скоро не влиза в парламента - това сочи проверката. Целта на повторното преброяване не е това. Най-важно е каква е ситуацията към момента - по отношение на хартиените бюлетини почти няма отклонения - има по 1-2 гласа разлика в полза или вреда на дадена партия. Накрая като баланс нещата се изравняват", посочи професорът.