Продават ни цедено мляко с тапетно лепило

0
С него се постигала желаната гъстота и структура на продукта
С него се постигала желаната гъстота и структура на продукта

В голяма част от цедените кисели млека и в пресните сирена, които се предлагат в търговската мрежа, се слага свръхпречистен туткал, познато като тапетно лепило.

Целта е да се постигне определена гъстота и структура на продукта. Това съобщава доц. Петър Панайотов, преподавател в катедра „Мляко и млечни продукти” в Университета по хранителни технологии в Пловдив, цитиран от Марица.

Той уточнява, че най-предпочитаният и евтин сгъстител е емулгаторът карбоксиметилцелулоза. Тя се разтопява лесно на водна баня и с нея могат да се лепят тапети, но ще ви излезе скъпо удоволствие, коментира специалистът. На едро килото на добавката било над 4 лв., докато тапетното лепило под 2 лв.

"Всъщност тапетното лепило представлявало технически продукт, получен  от карбоксиметилцелулозата. В млечните продукти обаче се влагал, след като бъде химически пречистен, освободено от всякакви деривати. Ако бъде добре пречистен, тогава вреда от него няма. Важното е на етикета да пише, че има стабилизатор или съответното „Е”. Тогава клиентът да е информиран и купува на своя отговорност", допълва доц. Панайотов.  

Експертът е на мнение, че в Агенцията по храните трябва да навлязат повече специалисти - технолози, които да имат отношение към млечните храни.
Този, който проверявал едно млекопреработвателно предприятие, трябвало да е запознат и с технологията, и с техниката. Обикновено се проверявало техническата документация и дори да се вземе някаква проба, не било гаранция, че резултатът ще е точен. 

Източник: Марица
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари