Правната комисия прие на първо четене промените в Изборния кодекс
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Парламентарната правна комисия прие на първо четене промените в Изборния кодекс, внесени от ПГ на ГЕРБ и „Обединени патриоти“.
Измененията предвиждат да отпадне изписването на номера пред партиите и коалициите в бюлетината за гласуване. Предложението цели да отпадне феноменът „15-15“, който изкривява изборния резултат. Ако номерацията отпадне, партиите и коалициите ще се подреждат по начина, по който са изтеглени в жребия.
Предлага се „Информационно обслужване“ АД да изработва специализираните устройства за машинно гласуване. А ЦИК да възложи разумен срок за това. Така машинно гласуване няма да има за предстоящите избори през 2019 година. От ЦИК се съгласиха с това да се удължат сроковете за въвеждане на машинното гласуване, за да може машините да се тестват.
Председателят на ЦИК Ивилина Алексиева обърна внимание на трудностите за въвеждане на машинното гласуване в специалните секции, които се създават 48 часа преди изборния ден. Тя изрази положителното становище на ЦИК относно предложението машинно гласуване да има само в секции с над 300 избиратели. Измененията в Изборния кодекс предвиждат дистанционното електронно гласуване да се реализира поетапно, след провеждане на проучване и създаване на защити на резултатите. От ЦИК заявиха, че то трябва да се обвърже с електронната идентификация, тоест с новите лични карти с чип. От избирателната комисия коментираха, че не е от компетенциите им да се занимават с номерацията на бюлетините, но ако се реши тя да се премахне, това технически може да се изпълни.
От БСП и ДПС се обявиха за въвеждането на машинното гласуване. Зам.-председателят на ПГ на БСП Крум Зарков попита ГЕРБ каква е целта да се отложи въвеждането на машинно гласуване. „Ако целта е да се угоди на ЦИК, това е неприемливо за законодателя. ЦИК прилага закона, а не обяснява как не може да бъде приложен“, коментира той. В отговор от ГЕРБ посочиха, че 5 години след приемането на Изборния кодекс БСП живее в паралелна държава. „Би трябвало да оставим политиканстването на страна и да взимаме решения за изборния процес, които да гарантират правата на гражданите“, каза депутатът Десислава Атанасова.
Парламентарната правна комисия прие на първо четене и предложението на „Воля“ да има видеонаблюдение в избирателните секции. Така избирателите ще могат да наблюдават на живо изборния ден на сайта на районната избирателна комисия. Всеки гражданин ще може да подаде сигнал за нарушения в изборния процес. Според ЦИК с тази мярка от една страна ще се гарантира спокойното протичане на избирателния процес, но от друга тя ще може да служи за контрол върху лица, дали са отишли да гласуват или не. От „Воля“ искат да се промени и начинът, по който се формира съставът на районните избирателни комисии. Те настояват парламентарно представените партии и коалиции да предлагат брой членове, в зависимост от действителните гласове, които са получили на последните избори. От ЦИК изразиха съмнения дали това би могло да се изпълни математически. ДПС и БСП подкрепиха видеонаблюдението в секциите.
Правна комисия отложи гласуването на предложението на БСП за намаляване на депутатските заплати. Левицата предлага намаляване на заплатите на народните представители с 543 лева. Очаква се предложението на опозицията да се разисква заедно с това на ГЕРБ за санкциониране на депутатите, които не са били в пленарна зала по време на поименна проверка, с 750 лева. Според БСП обаче ГЕРБ внася предложението за санкциите, за да се отклони вниманието от дебата за заплатите. От ДПС обявиха, че подготвят свои изменения в Правилника на Народното събрание, които ще внесат идната сряда.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...