Правилата на Facebook няма да важат за политиците
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Политиците не са длъжни да се съобразяват с всички правила на Facebook за публикуване на информация.
Това обяви вицепрезидентът на компанията Ник Клег по време на реч във Вашингтон, която в последствие беше публикувана и на сайта на Facebook.
Клег обяви, че Facebook няма да проверява публикациите на политиците за коректност на изложените факти. Компанията няма да се намесва дори и ако публикациите нарушават другите правила на платформата ѝ включително реч на омразата.
Facebook смята, че е по-добре да остави потребителите сами да анализират посланията на политиците. И макар всичко това да изглежда като стъпка назад в действията на Facebook, Клег смята, че е правилно.
Според Facebook публикациите на политиците са равносилни на новини, които хората искат да чуят. Затова компанията им дава по-голяма свобода и няма да се намесва в разпространението на техните постове. Въпреки това Facebook казва, че внимателно ще следи и анализира всички публикации на политици. Компанията вече си има списък от критерии, чрез които да преценява доколко дадена публикация на политик може да бъде приета за изключение и да ѝ се позволи да нарушава правилата.
Сред критериите са анализ на ситуацията в дадената държава, дали има избори скоро, дали има война и др. Взима се предвид и свободата на словото и на медиите в страната и каква е политическата ѝ структура. Публикации, които призовават към насилие, все пак може да бъдат ограничавани, казва Клег. Той допълва, че всички анализи ще се правят и съобразно международните стандарти за човешките права.
Междувременно Facebook ще продължи битката срещу фалшивите профили, особено тези, които разпространяват фалшиви новини и съдържание по време на избори. Компанията вече има и 30 000 души, които анализират съдържанието в социалната мрежа, като тя напредва и с разработката на изкуствен интелект, който да засича и премахва опасни публикации още по-бързо.
Facebook ще обърне внимание и на т.нар. deepfake видео клипове, при които лицето на един човек може да бъде монтирано върху лицето на друг човек и така да бъдат създавани компрометиращи видеа. Facebook работи заедно Microsoft и няколко световни университета в разработката на технологии, които да разпознават подобно съдържание особено след като технологията напредне и тези клипове станат по-трудни за разпознаване от хората.
Клег обръща внимание и на темата за разцепването на ИТ гигантите на по-малки компании, която е много дискутирана в САЩ. Според него "разделянето на компаниите няма да накара проблемите да изчезнат. Реалните решения ще дойдат само след нови, умни регулации", казва той.
Предизвикателства забавят реставрацията на Доходното здание
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Крадци заплашиха пенсионер, че ще му отрежат пръстите, ако...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
НАПАРАПЕТВАНЕ