Праисторически риба плаши рибари по Дунава

5
Невероятна риба с гигантски нос вече плува в реки и езера из България!
Невероятна риба с гигантски нос вече плува в реки и езера из България!

Рибата веслонос достига 80 килограма, носът й е гигантски.

Невероятна риба с гигантски нос вече плува в реки и езера из България!

Причудливото водно създание изплаши рибари. То се е закачило на кукичката на замятащи въдици по поречието на река Дунав, разкриха шокирани риболовци, пише "България Днес".

Нищо неподозиращите хора заметнали във водата на стръв земен червей. Ненадейно въдицата се огънала и те помислили, че вадят голям шаран. Какво било учудването им, когато от дълбините изплувало нещо, което никога до този момент не били виждали. Първоначално никой не искал да докосне странното същество, за да го откачи от куката.

Впоследствие все пак сащисаните рибари проверили и разбрали, че става дума не за адско изчадие, а за риба веслонос. Видът е праисторически и е представител на есетрообразните риби. Достига дължина от три метра и тегло над 80 килограма. Веслоносът е с гладка кожа, без характерните за есетровите риби костни плочки. Впечатляващият му нос заема една трета от дължината на тялото. Устата му е голяма, без зъби.

Родината на веслоноса е Северна Америка.

Среща се най-вече в река Мисисипи, нейните притоци Охайо, Мисури, Илинойс, както и в други реки вливащи се в Мексиканския залив. Това е единственият вид есетрообразни, който се храни предимно с планктон.

Всъщност от десетина години тази риба се отглежда в някои рибовъдни стопанства у нас. Напоследък веслоносът се превръща в истински хит сред риболовците. С едри екземпляри се зарибяват някои арендовани водоеми, като уловът им е истинска атракция. Веслоноси са хващани на яз. "Дреновец", Видинско. Екзотичният вид живее и в езерото Света гора край Велико Търново. Зарибявания са правени на река Дунав, но до този момент уловът на веслонос е невероятна рядкост там.

По нашите ширини за пръв път за изкуствено развъждане веслонос е внесен през 1974 г. в бившия Съветски съюз. Там са първите успехи в аклиматизирането му. Този вид риба е подходящ за стопанско рибовъдство, защото има хубаво месо и бързо нараства. Търгува се на цена 10-15 лв. за килограм, в зависимост от количествата и големината. На пазара за консумация отиват само мъжките екземпляри, а женските остават за добив на хайвер. Качествата на българския веслонос са максимално близки до дивоживеещия, уверяват рибовъди.

Ако е по-едра, тази риба е най-вкусна на скара. Парчета под 2 кг стават отлично пържени.

Тази риба се храни основно с планктон в река Дунав

Нашенци борят риби-меч

Българи са най-добрите майстори в улова на риба-меч. Това лято нашенци спечелиха световноизвестният международен турнир "Хемингуей" по улов на риба-меч. 69-ото издание на престижното състезание се проведе във водите на Карибско море край Куба. Любопитното е, че рибарското съревнование се провежда от 1950 година, когато победител става прочутият писател Ърнест Хемингуей.

"Да ловиш подобни риби никак не е лесно. Изискват се много опит, добро оборудване и доза късмет. Синият марлин (риба-меч) е доста солидна риба като размери, а скоростта, с която се движи във водата, достига 120 км/ч", признава шампионът от българския екипаж Илия Кадинов. Той казва, че самото изваждане на вече закачена риба може да отнеме от 1 до 5 часа. Кадинов и останалите от нашата лодка "Лъки Уан" успяват да измъкнат общо 3 трофейни риби-меч и печелят първото място. Браво!

Българският отбор с гигантския улов

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Януари 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари