Поскъпва обучението в Русенския университет
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 5
Голяма част от висшите училища планират увеличение на таксите на най-евтините специалности.
Така например от тази есен икономиката ще струва повече в доста висши училища, като същото се отнася и за администрация и управление. Таксата за педагогика пък се запазва същата в повечето университети, които я предлагат. Това показва преглед на таксите за кандидатстване и обучение в държавните ни висши училища за академичната 2019/20 г., предложени в проект на решение на МС. То е публикувано за обществено обсъждане.
Повечето университети залагат увеличение на масовите специалности икономика и администрация и управление. В Пловдивския университет например двете специалности (бакалавър, редовно) се увеличават от 460 лв. на 500 лв. Толкова е увеличението и за специалността туризъм. В Русенския университет икономика и администрация и управление поскъпват от 460 на 500 лв. Икономическият университет във Варна предлага скок от 462 лв. на 530 лв. за икономика, администрация и управление и туризъм редовно обучение.
Стопанската академия в Свищов запазва цената на икономика и администрация и управление като м.г., но увеличава таксите за чуждестранни граждани - от 980 на 1200 евро. Университетът по хранителни технологии в Пловдив предлага икономика и туризъм да се изучават срещу 530 лв., вместо за досегашните 460 лв. В УНСС кандидат-студентите няма да бъдат изненадани с по-високи суми - всички специалности остават на същата цена като м.г.
Таксите за педагогиката, в която държавата се опитва да увеличи броя на кандидат-студентите, запазват размера си в повечето висши училища, които обучават учители. В Пловдивския университет таксата за тази специалност остава 500 лв. за редовна форма в бакалавърска степен, същото е положението в бургаския университет "Асен Златаров" - 520 лв., Великотърновския университет - 500 лв. за редовно и 440 лв. за задочно обучение, Шуменския - 350 лв., Софийския - 530 лв. Русенският университет обаче е решил да вдигне таксата за кандидат-учителите си - от 520 на 560 лв.
Вузът в Русе предлага увеличение в почти всички свои специалности. Политически науки, социални дейности, право например поскъпват от 580 на 620 лв. Годишната такса за математика редовна форма се увеличава от 620 на 660 лв., също както и информатика, машинно инженерство, електротехника, химични технологии, биотехнологии и др., а специалността медицинска сестра се повишава от 820 на 860 лв. Техническият университет във Варна предлага поскъпване на обучението по почти всички свои направления без общо инженерство и комуникационна и компютърна техника - от 550 лв. на 650 лв. за редовна, бакалавърска форма. Общото инженерство там се увеличава от 650 лв. на 750 лв. за редовно обучение и от 450 на 600 лв. за задочно. Социалните дейности ще са по 600 лв. годишно за редовно и 550 лв. за задочно обучение при досегашни размери - 500 лв. и 450 лв.
ХТМУ увеличава със 100 лв. таксите за доста свои специалности - 700 лв. вместо 600 лв. ще плащат приетите студенти по електротехника, електроника и енергетика, по материали и материалознание, химични технологии, общо инженерство и др. ТУ-София запазва таксите на специалностите, също както и УАСГ - архитектурата там остава на 700 лв. Същото се отнася и за медицината, която също остава със същата такса в повечето вузове.
Театралното и филмово изкуство в НАТФИЗ се увеличава от 1500 на 1650 лв., а сценографията за куклен театър за чужденци в същия вуз - от 4000 на 6000 евро. НХА предлага скок с 200 лв. на всички специалности - от 1060 на 1260 лв, без реставрация, която остава 1190 лв.
Както вече писахме, Софийският университет обяви по-рано предложенията си, с които иска увеличение на таксите в 11 специалности и намаление в три, предава вестник Сега. Бакалаврите редовно обучение в специалност "Туризъм" ще плащат 460 лв. при 420 лв. стара такса. 4 специалности във Факултета по журналистика - връзки с обществеността, комуникационен мениджмънт, журналистика и книгоиздаване, поскъпват от 560 на 600 лв. за редовно обучение и от 300 на 350 лв. за задочно. Европеистика и политология във Философския факултет ще струват 600 лв. при 560 лв. досега. Задочниците в специалност филология на Факултета по славянски филологии ще плащат 400 лв. при 300 лв. миналогодишна такса. Философията ще струва 580 лв. при 540 лв. досега в редовна форма, а таксата за задочна се променя от 300 на 320 лв. Другите две специалности с увеличена такса - от 730 на 780 лв., са графичен дизайн и музикални медийни технологии и тонрежисура във Факултета за науки за образованието и изкуствата. Намаляват се таксите на три от специалностите във Физическия факултет - „учител по природни науки в основна степен на образованието“, „физика и информатика“ и „физика и математика“, от 400 на 200 лева. За втора поредна година новоприетите студенти с максимален състезателен бал във Факултета по математика и информатика, професионално направление „Математика“, специалности „Математика“ и „Статистика“ в бакалавърска степен, се освобождават от заплащане на годишната такса за обучение за първата година.
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Русенец нападна млада жена в квартал "Възраждане"
Екатерина Захариева: Украйна воюва за нашата сигурност
Екатерина Захариева: Украйна воюва за нашата сигурност
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"