Полицията затяга контрола по пътищата в Русенско по време на празниците
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Огнеборците напомнят правилата за пожарна безопасност
Служителите на МВР в Русенска област, от подразделенията на ОДМВР - Русе и РДПБЗН - Русе, създадоха организация за активна превенция, обезпечаване на обществения ред, движението по пътищата и пожарната безопасност в поредицата от предстоящите празнични и почивни дни.
През Коледните и новогодишни празници по традиция се провеждат множество организирани прояви на обществени места, в питейни и увеселителни заведения, в туристически обекти и т.н.; засилва се трафикът на МПС по всички пътни артерии, което допълнително усложнява пътуването в зимни условия; възниква струпване на повече хора около и в търговски и други обекти, припомнят от полицията в Русе.
В тази връзка от ОДМВР - Русе и РДПБЗН – Русе е създадена организация, планират се и се провеждат редица дейности за осигуряване сигурността и спокойствието на гражданите, предотвратяване, пресичане и разкриване на престъпления и правонарушения, спазване на изискванията и мерките за пожарна безопасност; както и за повишаване на безопасността на движението по пътищата, а също и за осъществяване на разяснителна и превантивна дейност сред населението.
Създадена е организация за засилено полицейско присъствие на обществените места; предвидени са проверки, касаещи превенция и противодействие на правонарушенията; завишен е контролът по пътищата в и извън населените места, с оглед намаляване на нарушенията на ЗДВП и снижаване на травматизма, подпомагане на трафика в пиковите периоди по празниците на входовете и изходите на населените места и по основните пътни артерии. Ще се следи също и за водачи с рисково поведение, ще се контролират скоростните режими, управлението от неправоспособни и употребили алкохол или упойващи вещества.
От сектор „Пътна полиция“ – Русе апелират: бъдете дисциплинирани и търпеливи на пътя, спазвайте правилата за движение и не подценявайте рисковете при шофиране през зимата.
Полезно за участниците в движението: Практически препоръки на експертите от Главна дирекция "Национална полиция" - МВР във връзка с интензивния трафик по пътищата в празничните дни.
Бъдете внимателни с пиротехническите изделия, съветват от отдел „Охранителна полиция“. Употребата им в нарушение на инструкциите приложени към тях може да предизвика наранявания.
За да не бъде помрачено Вашето празнично настроение огнеборците РДПБЗН – Русе напомнят правилата за пожарна безопасност:
Настъпващите празници са съпроводени с употребата на пиротехнически изделия и празнични украси. Приповдигнатото празнично настроение понякога води до безотговорно поведение и възникване на пожари.
За да не се помрачи празничното Ви настроение напомняме следните правила за недопускане на пожари:
КАКВО ДА ПРАВИМ ?
- Поставете елхата далеч от пердетата и други горими материали!
- Не бива да се допуска децата сами да палят бенгалски огън и да играят с него около елхата!
- Ако използвате електрическа украса проверете добре техническото й състояние и изправността на електрическото захранване!
- Пиротехническите изделия /фойерверки, пиратки, сигнални ракети и др./ са предназначени за използване НА ОТКРИТО!
- Отстранете складираните горими вещи и хартии от балкона – те са опасни при попадане на фойерверки и сигнални ракети върху тях. Същото важи и за съдове с бензин, спирт и други леснозапалими течности, особено ако не са добре затворени!
- Грижете се за изправността на готварските и отоплителни уреди!
- Разяснете на децата ползата от огъня и вредата от пожар!
- Проверете изправността на електрическата инсталация!
- При посещение в църковните храмове паленето на свещи да става само на определените за това места /свещници/, а изгарянето им в специално приготвените за това съдове /кофи с вода и сандъци с пясък/!
КАКВО НЕ ТРЯБВА ДА ПРАВИМ ?
- Не поставяйте на елхата запален бенгалски огън или свещи!
- Не оставяйте електрическата украса включена без наблюдение!
- Не хвърляйте безразборно фойерверки, ракети, пиратки и бенгалски огън!
- Не оставяйте включени домакински уреди продължително време без наблюдение!
- Не бива да се поставят в близост или върху нагревателни уреди книги, играчки и други горими материали!
- Не разрешавайте на деца да си играят с кибрит и запалки, ракети, пиратки!
- На големите деца разяснете опасностите от пиратки и други пиротехнически изделия!
- Никога не се опитвайте повторно да запалите незадействали се пиротехнически изделия!
- Не оставяйте децата сами в къщи!
- Не претоварвайте електрическата инсталация на дома си!
ПРИ ПОЖАР НЕЗАБАВНО ПОДАЙТЕ СИГНАЛ НА ТЕЛЕФОН 112.
РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ „ПБЗН” - РУСЕ
За пореден път криминалистите припомнят някои основни Мерки за предпазване от домови кражби и отново фокусират вниманието на жителите на областта върху риска от телефонни измами. Запомнете: Никога не давайте пари, поискани в телефонен разговор от хора, представящи се за полицейски служители, лекари или други непознати лица. Получите ли телефонно обаждане с искане на пари - под какъвто и да било предлог, незабавно прекъснете връзката, сигнализирайте на тел.112 или в най-близкото поделение на МВР.
Мерки за предпазване от домови кражби:
Опазването на личната собственост може да се осигури само със съвместни усилия от страна на Полицията и на гражданите.
По-голяма бдителност
Необходима е по – голяма бдителност, особено когато в близост до жилищните сгради бъдат забелязани непознати лица със съмнително поведение. Предпочитаното от крадците време за извършване на престъпления е периода между 09.00. и 12.00ч., когато повечето домове остават без пряко наблюдение. Обикновено извършителите предварително проучват района и живущите там. Обект на тяхното внимание са предимно жилища, разположени на ниските етажи /до ІІІ-ти/. Счупвайки патрона на входната врата, крадците проникват в апартамента, като търсят основно злато, сребро и валута. Малките по обем вещи им дават възможност за безпрепятствено и незабележимо отдалечаване от местопроизшествието. Особено примамливи се оказват вратите, чиито патрони се подават отвън – това улеснява престъпниците. Добър ефект срещу посегателство имат двустранно и многостранно заключващите се брави.
За да предпазите дома си от кражба, обърнете внимание и на здравината на пантите, осигурете осветление пред вратата си, монтирайте шпионка с широкоъгълна оптика. Избягвайте да държите големи суми пари в дома си, както и скъпи вещи в мазетата и таванските помещения.
Ако чуете на стълбищната площадка шум от чупене или трошене, и видите непознати лица, незабавно позвънете в полицията . Наблюдавайте през прозореца какво ще изнесат крадците и в каква кола ще се качат. Запишете марката, цвета и регистрационния номер. Помнете, че ако не помогнете за разкриването на крадците у съседа Ви, следващият път Вие може да сте тяхната жертва. Обадете се на тел. 112. Анонимността Ви ще бъде гарантирана.
Не забравяйте: Вашият дом е Вашата крепост, но опазването му се осигурява само със съвместни усилия.
От кои жилища се краде най-често?
Най-често се извършват кражби от апартаменти с лошо укрепени врати. Все още в много от жилищните блокове се използват талашитени врати, които се разбиват много лесно. Уязвимите части на тези врати са бравите със стърчащи навън патронници, касата на вратата в мястото, което държи езика на бравата и пантите от завиващ се тип. Стандартните талашитени врати не могат да бъдат укрепени с поставянето на надеждни брави.
Втората категория жилища, които са обект на кражби, са апартаментите, в които има значително количество материални ценности. Тези кражби обикновено се предшестват от информация за наличието на пари и ценности в жилището и предварителна подготовка на средствата за преодоляване на вратата.
Третата категория жилища са вилите, в които присъствието на стопаните е сезонно, а през по-голямата част от годината са необитаеми.
Как да укрепите апартамента си?
Поставете здрава сигурна външна врата от метал или масивно дърво с най-малко три окачвания в пантите. Обърнете особено внимание на бравите. Секретните им патрони в никакъв случай не бива да се подават над повърхността на вратата, тъй като тогава крадците ги хващат с водопроводен или специално направен ключ, след което с рязък удар ги пречупват в най-тънката им част. Отключването след това със специален шперц е елементарно. Не разчитайте на допълнителни брави със скосено езиче. Добър ефект имат двустранно и многостранно заключващите се брави.
Обърнете внимание на здравината на пантите. Престъпниците често атакуват точно в тези точки.
Ако живеете на партерен, надпартерен или най-горен етаж, както и ако балконите ви граничат със стълбището на блока, има голяма вероятност крадци да проникнат оттам. Има случаи, когато крадци-алпинисти проникват и откъм покрива на блока. Ето защо е препоръчително поставянето на решетки и здравото укрепване на балконските врати.
От кого да се пазите?
За кражбите винаги трябва да има информация. Доносниците на крадците са най-разнообразни. Затова пускайте колкото се може по-малко хора вкъщи.
Пазете се особено от:
- Амбулантни търговци – те често са съгледвачи на крадците, не рядко това са и самите крадци. Никога не ги допускайте в апартамента си.
- Хора, събиращи пари за благотворителни цели – често зад благородната кауза се крият изпечени мошеници. Ако ги пуснете в дома си, все едно сами съобщавате на престъпниците какво има у вас.
- Хора, които извършват услуги – пране на килими, циклене на паркет, хамалски услуги и пр. Не им позволявайте да разглеждат жилището ви. Ако има как, скрийте ценните вещи, докато външните хора са у вас.
- Квартални безделници – тези, които по цял ден стоят по пейките и кафенетата и се мотаят по етажите, често са съгледвачи на крадците. Те следят какви са навиците ви – кога излизате от дома, кога се прибирате, кога няма никой вкъщи.
Какво да направите, ако отивате на лятна почивка?
Практиката показва, че крадците набелязват апартаментите нощем. Затова оставете някоя лампа да свети. Оставете и включено радио. Така ще имитирате, че в жилището има хора.
Най-добре е да предупредите съседи, на които имате доверие, че ще отсъствате продължително.
Никога не оставяйте ключовете от жилището на леснодостъпни места като например под черджето на вратата.
При продължително отсъствие вземете мерки крадците да не намерят нищо ценно в дома ви. Преместете при ваши близки преносимата скъпа техника, ценни бижута, големи суми пари. За препоръчване е парите да се съхраняват в банков трезор.
Най-сигурното защитно средство е да сключите договор за полицейска охрана със сигнално-охранителна техника.
Как да постъпите, ако заварите разбита вратата на апартамента си?
Най-важното, което трябва да знаете, е в никакъв случай да не влизате в разбитото жилище. Завареният в ограниченото пространство престъпник е много опасен! Идете у съседите и оттам повикайте полиция.
Ако пък установите кражбата, след като вече сте влезли в жилището си, не пипайте нищо до идването на полицията. Огледайте се внимателно дали крадците не са забравили нещо свое. Помислете кои хора, освен членовете на семейството ви, са били наскоро в дома ви.
Как да действате, ако забележите нещо съмнително?
Не оставяйте безучастен, ако престъпници опитват да оберат съседите ви! Следващия път вие може да сте тяхна жертва!
Ако чуете на стълбищната площадка шум от трошене, рязане, чупене, направете необходимото, за да се уверите, че това не са крадци. Ако имате съмнение, незабавно се обадете в полицията. Наблюдавайте през прозореца какво ще изнесат евентуалните крадци и на каква кола ще се качат. Запишете марката, цвета и номера. Опитайте да запомните външния вид на крадците.
Ако забележите съмнителни следи от взломяване или усетите подобно намерение, незабавно позвънете на тел. 112 или 166.