По течението на река Дунав се носят 100 тона пластмаса

2
Водите на Румъния са се превърнали в истински сметища
Водите на Румъния са се превърнали в истински сметища

Водите на Румъния са се превърнали в истински сметища

Стотици тонове отпадъци се хвърлят по бреговете на реките и впоследствие се озовават във водата. Проучване на еколози разкри, че водите на река Дунав годишно пренасят сто тона пластмаса от влизането си на румънска територия до вливането им в Черно море, информира телевизия Диджи 24 в своя разработка по темата.

В продължение на една година еколози са вземали проби от водите на река Дунав през различните сезони и са ги изпращали за лабораторен анализ, съобщава Диджи 24. Резултатите са повече от тревожни: в румънския сектор на реката Дунав пренася годишно близо 100 тона пластмаса, която впоследствие достига делтата, а след това и Черно море. След анализ на 270-те взети проби са установени 48,5 тона микропластмаса, т.е. парчета под 5 мм, и 48 тона макропластмаса.

Координаторът по проекти в асоциацията „По-зелено“ Лоредана Пана коментира пред Диджи 24, че проблемът е голям, тъй като количествата нарастват всяка година, а към момента няма програма, която да се занимава с превенцията на замърсяването на водите.

Екологът Александра Томеску е направила експеримент, като е проследила течението на река Арджеш от извора ѝ във Фъгърашките планини (част от Южните Карпати) до вливането ѝ в Дунав. По пътя си тя констатира, че бреговете на реката са превърнати в сметища.

„Всичко, което представлява бряг, всичко, което представлява път близо до река Арджеш, е сметище. На практика от извора до устието е сметище – пътищата, бреговете са пълни с отпадъци, разказва пред Диджи 24 Александра Томеску.

Екип на телевизията е посетил поречието на Арджеш между селищата Конрету и Мъгуреле. В репортажа се вижда, че боклукът е навсякъде и разнообразен – от пластмасови бутилки до строителни отпадъци, играчки, автомобилни гуми и цели части от шасито на автомобили. Всичко, което има в едно домакинство, може да бъде намерено изхвърлено по бреговете, отбелязва Диджи 24.

Лоредана Пана от асоциацията „По-зелено“ посочва, че всички реки и езера в Румъния са в това състояние.

Националната администрация „Румънски води“ е институцията, която се занимава с управлението и поддръжката на водите в страната. Агенцията обаче не проверява количествата пластмаса във водите, отбелязва Диджи 24.

Лоредана Пана от „По-зелено“ уточнява, че в закона за водите замърсяването с отпадъци де факто не се счита за замърсяване, а „Румънски води“ анализират само химическия състав на водата и нямат задължения по почистването ѝ.

Според закона, за чистотата на реките и крайбрежието във и около населените места отговарят кметовете. В много от случаите става дума за малки селища и кметовете казват, че не разполагат със средства за тази цел. Национална администрация „Румънски води“ отговаря за поддръжката на реките само извън населените места, посочва Диджи 24.

На фона на прехвърлянето на отговорност между институциите, над 60 неправителствени организации изпратиха отворено писмо до Министерството на околната среда, с което искат да бъде изготвена национална програма за почистване на бреговете на реките под управлението на Националната агенция за околна среда и с финансиране от Фонда за околна среда.

Микропластмасата вече се възприема като глобален проблем, посочва Диджи 24. Намираме я навсякъде – в рибата, месото, растенията и в много от хранителните продукти, които консумираме. Учени от цял свят опитват да установят колко вредна е за здравето на хората и доколко предизвиква и благоприятства появата на тежки заболявания, отбелязва румънската медия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 13
    1
    фена на Путин
    Лъжа !!! Хиляда тона са, поне ! Всеки един балкански примат не си тръгва от брега без да остави там два празни галона от нискокачествена бира и бутилка-две от минерална вода. После са опаковките от всякакви мезета. После, всичко заминава в реката. За такива долни, мизерни, свине, трябва да има по 10 удара с пръчка на гол гръб за всеки един оставен пластмасов предмет след себе си. Съвсем скоро ще станем, като Ганг.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари