Пере Ортега: Европейските държави не трябва да изпращат мироопазващи войски в Украйна
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Според експерта плана за превъоръжаването на Европа срещу 800 милиарда евро е "абсурден"
Европейските държави не трябва да изпращат мироопазващи войски при евентуално примирие между Русия и Украйна. Това заяви в специално интервю за Българското национално радио Пере Ортега, почетен президент на Центъра за изследване на справедливостта и мира в Барселона.
Според експерта, евентуални мироопазващи сили трябва да бъдат под егидата на ООН и съставени от представители на държави извън Европа. Той изразява мнение, че Европейската отбрана може да бъде изградена по-ефективно като вътрешна структура на НАТО, отколкото като самостоятелна организация.
Ортега определя като "абсурдно" решението на европейските лидери за одобряване на План за превъоръжаване, предвиждащ астрономическата сума от 800 милиарда евро. Той поставя логичния въпрос за източника на това финансиране.
"Струва ми се абсурдно, защото са одобрили и астрономическа сума, 800 милиарда евро. И откъде ще ги вземат? Защото това е големият проблем," заявява Ортега.
Според експерта съществуват три възможности за финансиране - чрез емитиране на съвместни облигации или чрез Европейската централна банка, поемането на съвместен дълг в рамките на Европейския съюз или съкращаване на средствата от други бюджетни пера като здравеопазване, образование и социални услуги.
Разединена Европа без ясна стратегия
Пере Ортега подчертава, че няма единодушие в страните от Европейския съюз относно създаването на европейска отбрана, независима от САЩ и НАТО. Според него съществуват две възможности - създаване на подразделение в рамките на Алианса или изграждане на напълно самостоятелна европейска отбрана извън НАТО.
"Алиансът е в криза след решението на Доналд Тръмп да говори с Владимир Путин и да изолира Европа. Този вариант е много по-сложен и ще отнеме години, защото е много трудно да се създаде инфраструктурата, съоръженията и общото европейско военно командване, каквито има НАТО," обяснява експертът.
Относно обещанието на испанския премиер Педро Санчес за достигане на 2% от БВП за отбрана преди 2029 година, Ортега посочва, че това е възможно, но за сметка на включване на различни разходи към общата сметка за отбрана - социалните разходи на армията, помощта за военната индустрия и извънредно отпуснатите средства за военни мисии в чужбина.
Кой ще плати сметката за превъоръжаването
Испанският експерт изразява сериозна загриженост относно социалната цена на военните разходи.
"Независимо от инструментите, в крайна сметка ние, европейците, ще платим за този план от нашия джоб. И това ще има отражение върху други разходи, например здравеопазването, образованието и социалните услуги. Това означава, че ще бъдат засегнати най-уязвимите групи от населението, най-бедните, така да се каже," предупреждава Пере Ортега.
Той определя като "малко безотговорна" позицията, че Русия би могла да нахлуе в друга европейска държава, тъй като това би означавало европейска и световна война. Ортега изразява убеждение, че Владимир Путин не желае световна война и призовава за прекратяване на огъня и мир в Украйна.
"Трябва да се сложи край на тази война и да се търси изход от нея. И след това Европа трябва да се опита да създаде условия за мирно съжителство с Русия," категоричен е експертът.
Ненужното въоръжаване на Испания
Коментирайки ситуацията в Испания, Ортега разкрива, че страната има около двадесет големи оръжейни проекта, представляващи инвестиция от приблизително 50 милиарда евро за следващите 10 години. Той поставя под въпрос необходимостта от тези оръжия.
"Да се запитаме дали испанците се чувстват застрашени от чуждестранна военна инвазия. Аз съм сигурен, че не е така. Испания е на повече от 3000 километра от Русия, следователно няма такъв страх," посочва Ортега.
Той подчертава, че за обикновените испанци "сигурност" означава жилищни въпроси, образование, здравеопазване и социални услуги, а не военната сигурност, която европейските лидери се опитват да наложат като приоритет.
В заключение, Пере Ортега настоява, че мироопазващите сили в Украйна след евентуално прекратяване на огъня трябва да бъдат мисия на ООН, съставена от страни от Африка, Азия или Южна Америка, а не от европейски държави.