Пчелари: Няма пазар за меда, секторът умира!
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 6
В община Балчик залежават 15-20 тона продукция
Смъртността на пчелните семейства през последните години се дължи най-вече на промените в климатичните условия, а не на вноса на пчели-майки, смятат пчеларите от Сдружение „Пчела Балчик 2019“.
„Има логика промяната на генофонда да се отрази, но най-фатални са промените, които природата носи. Това установяваме ние като действащи пчелари“, пояснява Стойко Василев, председател на местната организация в Белия град, пише Agri.bg.
Пчеларят разяснява, че топлите зими през последните години провокират пчелните семейства да се развиват. В дните около Коледа и Нова година той е проверил пчелите в собствения си пчелин. „Установих, че са тръгнали да се развиват. Голяма част имат пило. Това изисква изхранване и ако няма достатъчно храна, то пчелите или отслабват, или умират“, поясни Василев. Пчеларят допълва, че въпреки че местните пчели са адаптирани към климатичните условия у нас, тези топли зими и последващи резки застудявания през пролетта могат да донесат сериозни поражения. В същото време при семейства с внесени пчели-майки също се наблюдават сътресения – те изискват повече храна, понякога проявяват агресия, като цяло имат нужда от адаптация.
Най-големият проблем в пчеларския сектор е липсата на цена на меда. Секторът умира, алармира още Стойко Василев.
„Няма интерес и няма цена на меда. В момента около 15-20 тона мед, произведен от членовете на Сдружението, стоят на склад непродадени“, посочва пчеларят. Той не крие и тревожната тенденция масово да се разпродават пчелини, кошери, инвентар. През есента на 2023 г. стопаните от община Балчик отчетоха добиви около и под 20 кг мед от кошер. В същото време изкупната цена продължи да се срива и падна до 3,20-3,40 лв./кг. Този срив от 1,20 – 1,40 на килограм отказа пчеларите да продават меда си под себестойност.
Докладвай този коментар за нередност
×Типично по Български: Типично по български,българските пчелари са дезоорганизирани и всеки дърпа към себе си.Както и управленивто на държавата.От там са и бедите ма всички честни хора.
Докладвай този коментар за нередност
×Съвет до пчеларите: Всички производители си продавайте сами продукцията.Ако сте умни и организирани ще направите кооперативи,ще извадите нужните сертификати след съответните проби и се свържете директно със търговски вериги в западна европа и техни доставчици и производители.Търсете си от 6 евро цена на едро ,а ако може и повече и въпросът е решен.Елиминирайте креатурните прекупвачи.По едно времв в Гърция буркан юед беше 15/20 €. Сега как е не знам.Българският мед е качествен и го ползват за подобрител на вносният от китай.Обществена търговска тайна е.Нашият е силен и пълен с полезни билкови вещества.
Докладвай този коментар за нередност
×123: 3.40 лв e цената на едро - като дойде при производителя, и купи 1-2 тона. Цената на дребно е 10 лв букет, 12 липа, 14 акация. Същото е и с млякото, и с месото.
Докладвай този коментар за нередност
×😭😭😭😭: Как 3. 40 на пазара е 15 лв
Докладвай този коментар за нередност
×до 1: Само който не се е занимавал с пчели, само той може да говори така. Всеки си мисли, че е лесно - само им вземаш меда и продаваш. Ама я се захвани ти ... тогава приказвай и си продавай меда за 3 лева. Изкупната цена е срината заради украинския мед, който не е ясно с какво е наблъскан - пестициди, вода и т.н. Ако искаш да ядеш хубав и качествен мед - САМО ОТ БЪЛГАРСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛ!!!