Първи частен влак ще вози пътници у нас

0
Успешно тестово пътуване е проведено между гара "Тодор Каблешков" и Пазарджик
Успешно тестово пътуване е проведено между гара "Тодор Каблешков" и Пазарджик Снимка: Facebook / Pimk Rail

Успешно тестово пътуване е проведено между гара "Тодор Каблешков" и Пазарджик

Бъдещето на частния пътнически железопътен транспорт в България остава неясно, въпреки скорошните тестови пътувания. ПИМК Рейл Експрес, компанията, притежаваща лиценз за пътнически превози, продължава да се подготвя за стартирането на услугата си, но конкретна дата все още не е обявена.

Васил Лясков, изпълнителен директор на ПИМК Рейл Експрес, сподели пред Радио Пловдив подробности за текущото състояние на проекта. "Надяваме се скоро. Все още не можем да дадем конкретна дата за това. Все още сме в процес на оптимизиране на целия бизнес модел", заяви Лясков.

Основната пречка пред стартирането на услугата се оказва недостигът на подвижен състав на пазара. Това затруднение е довело до забавяне на тестовото пътуване между гара "Тодор Каблешков" и град Пазарджик, осъществено наскоро.

Въпреки трудностите, компанията е успяла да придобие два вагона от Полша, които преди това са били собственост на германския железопътен гигант Deutsche Bahn. По време на тестовото пътуване влакът е достигнал скорост от 130 километра в час, преодолявайки разстоянието за около 14 минути.

"Целта беше да защитим лиценза си и да тестваме подвижния състав и смятаме, че беше успешно", допълни Лясков. Той подчерта, че железопътната линия в този участък е модернизирана и позволява по-бързо движение.

Предвид различните предизвикателства, с които се сблъсква, компанията подхожда предпазливо към определянето на срокове за реалното стартиране на пътническите превози.

ПИМК Рейл Експрес си поставя за цел да създаде услуга, която пазарът да изпита. "Самият пътник трябва да бъде привлечен обратно. Ако ние можем да си напълним влаковете, логично е, че този модел ще работи и ще е икономически изгоден", коментира Васил Лясков.

Развитието на частния железопътен транспорт в България се следи с интерес от обществеността и експертите в бранша. Успехът на подобна инициатива би могъл да доведе до повишаване на конкуренцията в сектора и потенциално подобряване на качеството на услугите за пътниците.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    6
    прост човек
    Като един прост човек мисля че всички министри управлявали транспорта в България,пощите,железницата заедно със своите министър председатели след 1995/1996 година са за затвор и пълна конфискация на имуществото.Милост да няма никаква и грам даже.Да бъдат разкарвани като селски юрдеци по села и градове да ги видим,заедно със политическите им лидери без изключение.
  • 4
    5
    към Русе,държавник
    Ти голям държавник се извъди бе другарю и то със пример светъл.Защо не споменаваш за 33 годишното ограбване на БДЖ ,разруха,заявяване по документ де юре,а де факто в действителност? Бе били 50 метра,а 100? Я виж как сме се отлепили? Летим в стартова позиция.Раздаване на печеливши дейности на чужди фирми,че от какъв зор? Железницата е строена с милиарди от българският народ.Безплатният труд на Ж.П.-войски ,КЕЧ,кой ще го плати? Съботници? десетки,стотици хиляди мъже са работили на ангария,българи,турци,цигани,татари,помаци.Работили за три дневно хранене и мокри обувки.24 месеца и три месеца задръжка.Кой ще плаща бригадирски труд? Прокарване на железен път,инфраструктура? Линиите се носиха на ръка с инструмент.Милиони,милиарди левове инвестирани за месечна заплата 6 лв. на редник и 8/10 лв.за ефрейтор,мл.сержант.Кой плати това? Разграбиха всичко и наред.Сега разни сополи,собственици стават.Работила БДЖ на загуба.Че как няма да работи на загуба? Министри,правителства,обществени поръчки.За БДЖ паяжина,а сланината и пръжолите в частни джобове.ЧЕ ОТ ЛЪВ ЗОР? Как да върви железницата и да отлепя държавата като работата която и носи доходи е подарена,а инфраструктура разграбена и опустошена? Защо няма хора в затворите? Потай министри и прокурори,ГЛУПАК.
  • 2
    4
    100%
    Ще легнат да търсят месечна субсидиика от държавата.Поне ще се опитат да изпросят.Програмите на ЕС за транспорт,подобряване на среда,транспортни връзки са друга църква и тя чака ред.
  • 0
    3
    Pyce
    ПИМК са фирмата, която трябва да купи всички "БДЖ" и да покаже как се прами бизнес!!! Не трябват само пари - трябва и АКЪЛ!!! Ако има още 10-12 такива фирми може и държавата да отлепи ДЪНОТО!!!
  • 1
    2
    Ъъъъ
    Скостен ли,или обикновен? Ако ще е бързак да почва веднага! Че то с това бутане на влакове съвсем се изложиха...
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари