Парламентът прие на първо четене три законопроекта за промени в Закона за вероизповеданията

0
Обсъждането на законопроектите постави акцент върху статута на Българската православна църква
Обсъждането на законопроектите постави акцент върху статута на Българската православна църква Снимка: Народно събрание / Архив

Обсъждането на законопроектите постави акцент върху статута на Българската православна църква

С голямо мнозинство Народното събрание прие на първо четене трите предложени законопроекта за изменения в Закона за вероизповеданията. Гласуването и обсъждането преминаха в дух на обща подкрепа от различни парламентарни групи, но със спорове относно конкретните изменения.

Законопроекти и техните особености

Законопроектът на партия "Възраждане" събра 140 гласа "за", като подкрепата дойде от различни партии – ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица", "Демокрация за права и свободи", "Има такъв народ", и други. Основният му акцент е върху предотвратяването на регистрация на повече от една православна църква под названието "православна".

Законопроектът на ГЕРБ-СДС получи най-широка подкрепа – 176 гласа "за". Той определя Българската православна църква (БПЦ) като единствен изразител на традиционното източно православие в България. Съгласно текстовете, всяко друго вероизповедание трябва да се отличава ясно в своето наименование от БПЦ.

От "БСП-Обединена левица" предложиха изменения, които целят да внесат яснота относно имената и статута на регистрираните вероизповедания. Този законопроект също събра значителна подкрепа – 176 гласа "за".

Повод за законодателните промени

Инициативата за измененията идва след решение на Върховния касационен съд от декември миналата година, с което се вписва в регистъра религиозна институция под името „Българска православна старостилна църква“. Това предизвика загриженост сред някои политици относно запазването на идентичността и статута на Българската православна църква.

Дискусии в парламента

При обсъждането на промените се изказа депутатът Хюсеин Хафъзов от "ДПС-Ново начало". Той подчерта значението на Българската православна църква като институция, която трябва да бъде защитена със закон. Хафъзов призова за единство в запазването на достойнството на българските духовници и националната идентичност.

Гласуването на второ четене и окончателното приемане на законопроектите се очаква да бъде последвано от допълнителни дебати.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари