Парламентът отхвърли идеята за включване на райския газ в списъка на наркотичните вещества
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 5
Аргументите за и против диазотния оксид предизвикаха оживени дискусии в пленарната зала
Парламентът на Република България отхвърли проекторешението, с което се предвиждаше диазотният оксид, известен още като райски газ, да бъде включен в списъците с наркотични вещества по Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Проектът беше внесен от Корнелия Нинова от "БСП за България" и група народни представители, но не успя да събере необходимата подкрепа за приемането му.
При първоначалното гласуване, както и при последвалото прегласуване, проекторешението беше отхвърлено със 68 гласа "за", 31 "против" и 65 "въздържал се". Основният аргумент против включването на райския газ в списъка на наркотичните вещества бе, че диазотният оксид не отговаря на критериите за класификация като наркотик.
Ивайло Митковски, народен представител от коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), заяви, че включването на вещество в даден списък може да бъде направено само ако то отговаря на ясни критерии, което не е случаят с диазотния оксид.
Александър Симидчиев, също от ПП-ДБ, посочи, че вместо да се губи време в обсъждания, парламентът би могъл да предприеме други мерки за контрол върху разпространението на райския газ. Той предложи две възможни решения - първото е да се забрани продажбата на райски газ за всички физически лица чрез промени в Закона за здравето, а второто е веществото да бъде класифицирано като наркотик.
Симидчиев допълни, че има възможност за по-категорични действия, като предложи криминализацията на диазотния оксид да бъде разгледана между първо и второ четене на Закона за здравето. Той изрази мнение, че е необходимо да се действа по-бързо и по-решително, за да се ограничи неправомерното използване на райски газ, което все по-често се свързва със здравни рискове, особено сред младите хора.
Въпреки дискусиите и представените аргументи, парламентът реши да не предприема промени в законодателството, свързани с класификацията на диазотния оксид, оставяйки бъдещето на този въпрос отворено за нови дебати.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Сега разбирам защо ПРОСТо Киро по интервютата е все ухилен и говори членоразделно и трудно разбираемо. Ама то момчето било в рая благодарение на райския газ. Как ще го забранят.
Докладвай този коментар за нередност
×Учуден: Не съм учуден,че точно корумпираната ДеБил-ПеПерастка сган е против включването на райския газ в списъка с наркотични вещества. Тази измет печели от разпространението на наркотици сред подрастващите. Да не забравяме,че невменяемият Кирил Петков редовно изглежда като нашмъркан вследствие на което бълва пълни неадекватщини.
Докладвай този коментар за нередност
×Ползва се в медицината : там му е мястото.Пациентът да "отнесе плувката"в операционната.Оня ден един го даваха по новините как диша райски газ зад волана.
Докладвай този коментар за нередност
×Модерен: Някога на диазотния оксид му викахме двуазотен окис. Ползва се има-няма към 150 години. Дет се вика, 7..8.. поколения. И няма нито един случай на зависимост. Действието му преминава за около 60 до 100 секунди. Колкото да се опашеш с колан в автомобила си.
Докладвай този коментар за нередност
×Аз: значи ще може да се шофира след употреба на райски газ? Вие в тоя пЪрламент полудяхте ли?