Пандемията удари жестоко психиката ни, вижда се по самоубийствата и ефекта на социалните мрежи

1
Ковид-19 отключва стрес и депресии, увеличава се употребата на успокоителни
Ковид-19 отключва стрес и депресии, увеличава се употребата на успокоителни

Психичното здраве в глобален мащаб е понесло необратими щети заради пандемията от коронавирус.

Може ли да имат голяма вина и социалните медии – отговор на този въпрос търси екип от учени.

Ако преди пандемията социалните медии бяха ползвани предимно за чатене, публикуване на селфита и снимки от ваканции, то по време на пандемията този тип медии се превърнаха в особено значима комуникационна платформа. Правителствените власти в много страни по света ги използваха, за да оповестят открития за превенция и лечение на вируса, а това ги издигна на ново ниво - те станаха основен източник на информация за пандемията. Medical News Today разглежда какво казват изследванията за използването на социалните медии и пандемията COVID-19, за да разкрие как тя е повлияла на психичното здраве.

Според Световната здравна организация (СЗО), психичните проблеми на хората по света се увеличават. Данните на организацията сочат, че около 20% от деца и юношите по цял свят са с психични разстройства. Вероятно това е и причината самоубийствата да са втората причина за смъртността при 15-29-годишните в глобален мащаб, пише БГНЕС.

Много тревожни са данните от Япония - държава, която има реноме на пример за психическа устойчивост. Броят на самоубийствата в Япония през 2020 г. се е увеличил за първи път от 11 години, - пряко следствие от проблемите и тревогите, причинени от пандемията. Това се казва в доклад на правителството, приет на заседание на японското правителство.

През миналата година над 21 000 души са посегнали на живота си в страната, което е с 912 повече спрямо предходната година. Този ръст се дължи изцяло на увеличаване на броя на самоубийствата сред работещите жени, се отбелязва в доклада. Повечето от тях са били наети на почасови или временни договори – т.е. били са сред най-засегнатата група от съкращения и намаления на плащанията поради различни карантинни ограничения. През 2019 г. Япония регистрира най-ниския процент на самоубийства от 1978 г. насам.

Внушителен е и броят на хората, които признават, че коронавирусът им е повлиял негативно: според изследване на Центъра за контрол и превенция на заболяванията, възрастните в САЩ имат симптоми на тревожност и депресия. 31% съобщават за симптоми на тревожност или депресия, 13% - че са започнали или са увеличили употребата на различни вещества с цел успокоение, 26% съобщават, че изпитват симптоми, свързани със стреса, а 11% - че имат мисли за самоубийство.

Стресът се отразява и различно на различните социални групи: възрастните испанци съобщават, че изпитват най-високото ниво на психосоциален стрес заради недостига на храна и опасността да изгубят жилището си.

Влиянието на социалните мрежи

Използването на социалните медии става все по-мащабно от създаването им през 1995 г., като според проучване на Pew Research Center, проведено между 31 август и 7 септември 2020 г., около 53% от възрастните жители в САЩ научават новините от социалните медии.

Доклад на изследователи, публикуван в Journal of Medical Internet Research, разглежда публикации в социалните медии преди март 2019 г. и установява, че в Twitter са публикувани най-много фалшиви здравни новини.

Изследователи в Китай също правят интересно проучване: сред 512 студенти, които са интервюирани от 24 март до 1 април 2020 г., за да се определи дали социалните медии са увредили психичното здраве по време на пандемията COVID-19. Резултатите показват връзка между по-високото използване на социалните медии и повишения риск от депресия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари