Отлагат изграждането на интермодален терминал в Русе
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 1
1 634 427 581 лева са договорените средства по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 към 6 октомври 2016 година.
Изпълнението спрямо общия бюджет на програмата е 47,10 %, сочат публикуваните данни в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020). Реално изплатените средства към същата дата са 223 754 623 лева ( 6,45 %). От тях 204 556 855 лева са от ЕС.
В рамките на информационното събитие с медиите на тема „Напредъкът на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“и на русенските проекти по нея“ Областният информационен център-Русе съобщи и данни за финансовото изпълнение по приоритетни оси. В презентацията си експертът Габриела Стефанова обърна внимание, че най-голям е напредъкът по приоритетна ос 3 „Подобряване на интермодалността при превоза на пътници и товари и развитие на устойчив градски транспорт“ –договорените средства са над 706 млн. лева (близо 85% от бюджета й), а реално изплатените надхвърлят 148 млн. лева, което е близо 18 %.
Тези средства са насочени предимно към строежа на метрото в София. На второ място по усвояване на средствата е приоритетна ос 2 „Развитие на пътната инфраструктура по „основната“ и „разширената“ Трансевропейска транспортна мрежа“. До момента по нея за инфраструктурните пътни проекти са договорени над 854 млн.лева, което е 66 % изпълнение. От тях реално изплатените обаче са малко над 73 млн. лева или 5,70% .
Един от важните за развитието на Русе транспортни проекти е заложеният по приоритна ос 3 за изграждане интермодален терминал. Как се развива той, беше другият акцент в презентацията.
От нея стана ясно, че Национална компания „Железопътна инфраструктура“ преразглежда стратегията за реализация на интермодалния терминал в Русе и ще я актуализира, след като извърши допълнителни проучвания за развитие на националната жп инфраструктура по направлението „Север-Юг“. Когато този процес приключи, НКЖИ отново ще кандидатства за финансиране от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014- 2020, обясни Габриела Стефанова, позовавайки се на информация от Управляващия орган на програмата.
Чрез съфинансиране по ОП „Транспорт“ 2007-2013 НКЖИ възложи изготвяне на идеен проект и съответните проучвания за изграждане на терминала. Проектът приключи в 12-месечния срок и в резултат има одобрен идеен проект, подробен устройствен план, преминали са и процедурите по опазване на културното наследство и околната среда. От НКЖИ е одобрено и мястото, където трябва да се изгради терминалът – бившата Гара Изток разпределителна.
В резултат на 16.02.2016 г. компанията като конкретен бенефициент подава своя формуляр в ИСУН2020, с който кандидатства за финансиране чрез новата оперативна програма за изграждане на терминала. В периода на оценка обаче са получените възражения, НКЖИ започва допълнителни проучвания за развитие на жп инфраструктурата по направлението „Север-Юг“ и затова оттегля предложението си.
Георги Рачев: България е в центъра на безнадеждно бяло петно
Българин открадна 12 000 евро от историческо кафене в Болоня
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева