Отиде си Стойка Миланова
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Изтъкнатата цигуларка почина на 79-годишна възраст
Музикалният свят загуби една от най-ярките си звезди. На 79-годишна възраст ни напусна изтъкнатата българска цигуларка Стойка Миланова. Тъжната вест бе съобщена от нейни близки в социалната мрежа Facebook.
Стойка Миланова, родена през 1945 година, бе истински феномен в света на класическата музика. Нейният път в изкуството започва изключително рано - едва на три години тя взима цигулката в ръце под ръководството на своя баща, цигуларя Трендафил Миланов.
Талантът ѝ я отвежда в Московската консерватория, където през 1969 година завършва в класа на легендарния Давид Ойстрах. Това е само началото на блестяща кариера, която ѝ носи признание на най-престижните международни сцени.
Стойка Миланова печели отличия от конкурсите "Кралица Елизабет" в Брюксел и "Карл Флеш" в Англия. Нейното изкуство е високо оценено и във Франция, където получава Гран При дьо диск "Шарл Крос" в Париж.
За повече от половин век Миланова покорява световните сцени с впечатляващите 60 до 100 концерта годишно. Нейният репертоар обхваща произведения от различни епохи и стилове, а изпълнителският ѝ почерк се отличава с изключителна прецизност и дълбока емоционалност.
Признанието не закъснява и в родината ѝ. През 1978 година Стойка Миланова е удостоена със званието "народна артистка", най-високото държавно отличие за принос в изкуството по онова време.
Музикалният път на Миланова е белязан от сътрудничества с най-престижните български и световни оркестри. Тя свири рамо до рамо със сестра си, пианистката Дора Миланова, а сред партньорите ѝ на сцената са световноизвестни музиканти като Давид Ойстрах и Йехуди Менухин.
Концертните ѝ турнета я отвеждат в Европа, Америка и Азия, разнасяйки славата на българското изпълнителско изкуство по целия свят. От 2005 до 2010 година Миланова предава своя опит на младото поколение музиканти като преподавател в държавната консерватория във Венецуела.
В края на житейския си път Стойка Миланова продължава да вдъхновява бъдещите таланти като професор в Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София.
Министерството на културата отдава почит на великата цигуларка, определяйки я като "майсторка, в чиито ръце цигулката оживява с нежния си, но и дързък глас". Признанието за нейния принос към световното музикално наследство е затвърдено с включването ѝ в родословното дърво на великите цигулари, редом с имена като Корели, Вивалди и Паганини.
Колегата ѝ Веско Панталеев - Ешкенази изрази своята почит с думите: "Цигулар и музикант от международна величина, повлиял на българската цигулковата и изпълнителска школа по магистрален начин. Огромен изпълнителски талант, който ще остане и след нея. Поклон".
Загубата на Стойка Миланова е огромна не само за българската, но и за световната музикална сцена. Нейното изкуство, вдъхновение и неуморен труд ще продължат да живеят чрез музиката и учениците, които е вдъхновила през годините.