Оптимистичен сценарий: Колективен имунитет срещу COVID у нас до края на юни

1
Костадин Ангелов очерта три сценария за придобиването му
Костадин Ангелов очерта три сценария за придобиването му Снимка: Красимир Свраков / Kmeta.bg

Костадин Ангелов очерта три сценария за придобиването му

Три сценария за придобиване на колективен имунитет в страната оповестиха здравните власти на извънреден брифинг, посветен на актуалната обстановка в страната в условията на епидемия от коронавирус.

Първият е оптимистичен, като според него това ще се случи в края на юни. Според реалистичния сценарий това ще стане в края на юли, а според песимистичния - постигането на колективен имунитет ще е реалност в края на август.

Това ще зависи от организацията на ваксинационния процес, заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, който уточни, че при постигането на колективен имутитет ще бъдат взети предвид и преболедувалите COVID-19 българи.

В последната седмица на април страната ни очаква 324 060 дози ваксини срещу COVID-19.

През седмицата 26 април - 2 май у нас ще пристигне голяма пратка от препарата на Pfizer - 138 060 дози, което би позволило да се поставят по 20 хиляди дози от него на ден, уточни проф. Ангелов.

През май очакваме 1.5 млн. дози ваксини, което ще позволи на здравните власти да правят по 50 хиляди ваксинации на ден с препарата на Pfizer.

През юни, дозите, които ще получи страната ни от одобрените в ЕС ваксини срещу коронавирус, са 1.6 млн. дози, което означава, че ще могат да се поставят по 55 хиляди дози на ден от препарата на Pfizer.

Решението за прилагане на ваксината на AstraZeneca у нас ще бъде взето в понеделник. Засега мнението на експертите, които обсъждат препарата, е в полза на поставянето и на втора игла от нея на получилите първа доза.

Здравните ни система издържа, въпреки чувствително по-големия натиск, заяви още министърът на здравеопазването.

Здравните власти очакват да минат няколко седмици, за да падне чувствително броят на хоспитализираните, като тенденцията заболелите да са повече от излекуваните вече е обърната.

67% е заетостта на леглата както за неусложнени, така и за пациенти, настанени в интензивните сектори, стана ясно още на брифинга.

Не се опитвайте да правите политика от разпускането на щаба, здравеопазването не е боксова круша, уморихме се от политика. Този щаб е логично да бъде разформирован в края на мандата, тъй като е надинституционална структура, която координира държавни органи.

Така коментира проф. Ангелов решението на Министерски съвет от снощи, с което се разпуска Националният оперативен щаб.

Брифингите продължават, отговорността за пандемията се носи от здравния министър и главния държавен здравен инспектор, а следващият премиер може отново да създаде такъв консултативен орган уточни министърът.

Щабът беше създаден със заповед на министър-председателя Бойко Борисов в началото на пандемията през февруари 2020 г.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари