Опасна ли е царевицата, която ни продават на плажа?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Купуването на храна от плажни търговци - удобство или риск за здравето?
В разгара на летния сезон по българските плажове се срещат десетки търговци, които предлагат царевица, гевреци и сладолед на плажуващите. Въпреки че купуването на храна директно от плажа може да изглежда удобно, то крие значителни рискове за здравето на потребителите. Проверка на наш екип разкри редица проблеми с хигиената и безопасността на тези продукти.
С настъпването на летните месеци и увеличаването на туристическия поток към морето, плажовете се превръщат в оживени търговски артерии. Търговци, оборудвани с термочанти, предлагат на туристите бързи закуски, като царевица на кочан, гевреци и сладолед. На пръв поглед, тези предложения изглеждат атрактивни, но каква е истината зад кулисите на тази лятна търговия?
Тайни клиенти разкриват недостатъци
Екип на "БНТ" реши да провери какво стои зад този вид улична търговия, като се впусна в разследване на място. В пика на плажния ден, нашите репортери закупиха царевица от един от множеството търговци. Въпросите, които те поставиха относно произхода и начина на приготвяне на продукта, останаха без отговори. Продавачите избягваха да разкрият детайли, а царевицата бе доставена от външни източници, без яснота как и къде е приготвена.
След като проследиха търговците, екипът откри, че царевицата се съхранява в термочанти, които са поставени до спасителни постове, покрити с чаршафи. Тези условия на съхранение повдигат сериозни въпроси относно хигиената и безопасността на предлаганите храни.
Хигиената - проблем, който не може да бъде пренебрегнат
Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите", заявява, че храните, които престояват с часове под слънцето, могат да развият ферментационни процеси, които представляват опасност за здравето на потребителите. Тя подчертава, че влошаването на качеството на тези продукти може да доведе до различни стомашно-чревни проблеми.
Още по-притеснителен е фактът, че търговците не използват предпазни средства като ръкавици и щипки при обслужването на клиентите, въпреки че законът изисква това. Д-р Илияна Митева, началник на отдел "Контрол на храни" в Областната дирекция по безопасност на храните - Бургас, поясни, че търговците са задължени да разполагат със заверена здравна книжка и да спазват стриктни хигиенни норми.
Реакции от плажуващите - между предпазливост и безразличие
Мненията на плажуващите относно покупката на храна от плажни търговци са противоречиви. Дафинка от Петрич споделя, че избягва да купува царевица от плажа заради неясния ѝ произход и вече е имала лош опит със стомашни неразположения след консумация на такива продукти.
От друга страна, Катя Петрова, която също бе интервюирана на плажа, заявява, че не се притеснява и досега не е имала проблеми след консумация на предлаганите храни. Това показва, че въпреки съществуващите рискове, много хора все още не осъзнават потенциалната опасност.
Институциите предупреждават, но контролът е труден
Според д-р Илияна Митева, храните, които се предлагат по плажовете, трябва да бъдат произведени от регламентирани производители, които са регистрирани по закона за храните. Това включва и подвижните и временни обекти на територията на страната. Въпреки усилията на институциите за контрол, нерегламентираната търговия остава сериозен проблем.
Габриела Руменова допълва, че потребителите трябва да бъдат особено внимателни и да играят ролята на коректив, защото именно те са най-силното оръжие срещу нарушенията в хранителната индустрия.
Глобите за нарушения са между 2000 и 4000 лева, но въпросът остава дали търговците ще бъдат уловени в нарушение и ще понесат отговорността за своите действия.